Dostępność produktów leczniczych w Polsce 15.11.2024
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Aktualna sytuacja produktów leczniczych z grupy antybiotyków jest stabilna, a większość zgromadzonego zapasu w dalszym ciągu znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych. Poziom realizacji opakowań odbywa się na wysokim – wynoszącym ok. 90% – poziomie. Aktualnie najmniejszy jest zapas antybiotyków z substancją czynna clarithromycinum w dawce 500 mg w postaci tabl. powlekanych – mogą pojawić się utrudnienia w dostępności ww. postaci farmaceutycznej. W obrocie znajdują się zamienniki w formach o przedłużonym lub zmodyfikowanym uwalnianiu.
W przypadku produktów sezonowych (zawierających substancje czynne m.in.: carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas, paracetamolum) w dalszym ciągu obserwujemy głównie utrudnienia w dostępności aerozolu wziewnego Ventolin. Jednocześnie wskazujemy, że dostępny jest alternatywny lek z salbutamolem w postaci aerozolu inhalacyjnego – Aspulmo.
Utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów leczniczych zawierających levodopum + carbidopum. Podmiot odpowiedzialny przedłużył wstrzymanie w obrocie do 31 stycznia 2025 r.
Z powodu czasowego wstrzymania w obrocie przez podmiot odpowiedzialny ograniczona jest dostepność produktów leczniczych zawierających diltiazemi hydrochloridum w dawkach 90 mg i 120 mg. Planowane wznowienie dostaw przewidziane jest na początku I kwartału 2025 r. Przypominamy również o stałym wstrzymaniu przez podmiot odpowiedzialny produktu zawierającego diltiazemi hydrochloridum w dawce 180 mg w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Po wyczerpaniu zapasu produkt ten będzie niedostępny.
Na liście leków wstrzymanych na stałe przez podmioty odpowiedzialne pojawił się produkt leczniczy zawierający isosorbidi mononitras, tabletki powlekane, 10 mg, 60 tabl. Produkt nie posiada odpowiednika. W obrocie są dostępny produkty w innej postaci i dawce.