Dostępność produktów leczniczych w Polsce 17.01.2025
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Antybiotyki. W odniesieniu do ubiegłego tygodnia obserwujemy spadek zapotrzebowania na wszystkie analizowane grupy produktów leczniczych. Nadal obserwujemy utrudnioną dostępność do części antybiotyków z substancją czynną clarithromycinum (przy poziomie realizacji opakowań 82% - 85%). Od ubiegłego tygodnia, dzięki zrealizowanym dostawom, wzrosła dostępność antybiotyków w postaci granulatu do sporządzania zawiesiny w dawce 250 mg/ml.
Utrzymują się utrudnienia w dostępności produktów leczniczych z substancją czynną nitrazepamum. Podmiot odpowiedzialny zadeklarował najbliższe dostawy na III kwartał 2025 r. jednego z produktów (objętego czasowym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu do końca lutego br.). Jedyny dostępny odpowiednik pozostaje w obrocie do wyczerpania zapasu (stałe wstrzymanie wprowadzania do obrotu od marca 2024 r.).
W najbliższym czasie prognozujemy problem z dostępnością produktu z substancją czynną pancreatinum, kapsułki dojelitowe, 25 000 j.Ph.Eur. lipazy, 20 kaps. w blistrze – z powodu czasowego wstrzymania wprowadzania do obrotu w okresie do końca kwietnia 2025 r.
Nimodipinum, roztwór do infuzji, 0,2 mg/ml, 1 butelka 50 ml – spodziewamy się utrudnień w dostępności do tego produktu, ponieważ podmiot nie planuje dostaw w 2025 r. W obrocie znajdują się odpowiedniki.
Po długim okresie wstrzymania wprowadzania do obrotu na rynek powrócił lek z substancją czynną terazosinum w dawce 2 mg oraz 5 mg. Trwa dystrybucja do aptek ogólnodostępnych.
Ferri hydroxidum polymaltosum w postaci tabletek do rozgryzania i żucia – odnotowaliśmy dostawę, która poprawi dostępność leku dla pacjentów.
Venlafaxinum, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde, 75 mg – odnotowaliśmy dostawę, która pokrywa bieżące zapotrzebowanie na produkt leczniczy.
Produkt z substancją czynną levodopum + carbidopum w dawce 100 mg + 25 mg – podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie wprowadzania do obrotu do 10 marca 2025 r. Dostępność przedmiotowego produktu będzie w dalszym ciągu utrudniona.
Obserwujemy utrudnienia w dostępności produktu leczniczego z substancją czynną methylphenidati hydrochloridum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu w dawce 36 mg. Dostępny w obrocie odpowiednik nie pokrywa zapotrzebowania na oba leki.
Analiza wybranych produktów sezonowych (zawierających substancje czynne m.in.: carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas, paracetamolum) wykazała, że w większości produkty lecznicze są dostępne. W dalszym ciągu obserwujemy utrudnienia w dostępności do aerozolu wziewnego z substancją czynną salbutamolum.