Dostępność produktów leczniczych w Polsce 17.11.2023
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Odnotowujemy wzrost liczby przepisanych recept na antybiotyki w postaciach dla dorosłych oraz opakowań zawierających substancję czynną cefuroximum w postaci pediatrycznej.
Dostępność produktów zawierających benzathini phenoxymethylpenicillinum w formie pediatrycznej uległa poprawie dzięki dostawie produktu w postaci zawiesiny doustnej w dawce 750 000 j.m./5 ml w butelce o pojemności 150 ml. Ponadto podmiot odpowiedzialny zadeklarował dostawę ww. produktu o pojemności 60 ml pod koniec listopada 2023 r.
Informujemy, że w nadchodzącym tygodniu na rynku powinien się pojawić produkt leczniczy Polcylin (phenoxymetylopenicillinum potassium) w postaci pediatrycznej, który zasili portfolio fenoksymetylopenicylin w Polsce.
Utrzymuje się utrudniona dostępność produktów leków przeciwcukrzycowych zawierających semaglutidum, w szczególności najpopularniejszego leku w dawce 1 mg. Cykliczne dostawy nie pokrywają zapotrzebowania, a poziom realizacji recept utrzymuje się na poziomie poniżej 60%. Lepsza sytuacja jest w przypadku produktów w dawce 0,25 mg oraz w dawce 0,5 mg, na które zapotrzebowanie jest niższe (realizacja recept około 64% - 69%).
Podobne utrudnienia w dostępności dotyczą produktów zawierających liraglutydum. Produkty są na bieżąco dostarczane na rynek, jednak podaż nie jest w stanie pokryć zwiększonego zapotrzebowania.
W ostatnim tygodniu pojawiły się dostawy produktu zawierającego olanzapinum, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu, 405 mg, 1 fiol. proszku + 1 fiol. rozp. + 1 strzykawka + 3 igły, jednak jest to ilość niewystarczająca do pokrycia zapotrzebowania pacjentów.
Po długotrwałym wstrzymaniu na rynek wrócą produkty zawierające zolmitriptanum, tabletki ulegające rozpadowi w jamie ustnej w dawce 2,5 mg oraz 5 mg. Dostawy planowane są na styczeń 2024 r. Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego w Polsce poinformował, że produkty w dawce 2,5 mg pojawią się w aptekach ogólnodostępnych w styczniu (dostawa do hurtowi w grudniu), natomiast produkty w dawce 5 mg w lutym (dostawa do hurtowi w styczniu).
Na rynek powrócił produkt zawierający clonazepamum, roztwór do wstrzykiwań 1 mg. 10 amp. 1 ml. Podmiot odpowiedzialny poinformował, że planuje cykliczne dostawy, które zapewnią dostępność na stabilnym poziomie, a pierwsza partia jest już dostępna do dalszej dystrybucji.
Utrzymują się tymczasowe niedobory produktów zawierających isosorbidi mononitras w dawce 20 mg, w postaci tabletek powlekanych, 60 mg w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu oraz 100 mg w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu. Przerwy w dostawach potrwają do stycznia 2024 r.