Dostępność produktów leczniczych w Polsce 20.09.2024
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Aktualna sytuacja produktów leczniczych z grupy antybiotyków jest stabilna, a większość zgromadzonego zapasu produktów znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych.
Do końca br. prognozujemy utrudnienia w dostępności produktów zawierających rivastygminum, w dawkach 4,6 mg/24h oraz 9,5 mg/24h. Na początku 2025 r., po wyczerpaniu zapasu, mogą pojawić się utrudnienia w dostępności również plastrów w dawce 13,3 mg/24 h (dostawa wstępnie zadeklarowana na marzec 2025 r.). Przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego przekazał plan dostaw i poinformował o opóźnieniach, które są związane z problemami u wytwórcy.
Na stanach hurtowni farmaceutycznych są już dostępne produkty zawierające tirzepatydum w postaci roztworu do wstrzykiwań we wstrzykiwaczu. Trwa dystrybucja do aptek ogólnodostępnych.
Obserwujemy utrudnioną dostępność do produktu leczniczego zawierającego methylphenidati hydrochloridum w dawkach 18 mg i 36 mg. Na rynku jest dostępny odpowiednik.
Dostępność produktu leczniczego zawierającego fluoxetinum 10 mg uległa poprawie – podmiot zrealizował dostawę.