Dostępność produktów leczniczych w Polsce 20.10.2023
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
W ostatnim tygodniu widoczny jest wzrost wystawionych recept na antybiotyki, w szczególności na produkty zawierające azytromycynę i cefuroxym w postaciach pediatrycznych, natomiast pomimo obserwowanego wzrostu zapotrzebowania liczba wystawionych opakowań jest niższa niż w analogicznym okresie ubiegłego roku.
Mogą pojawić się utrudnienia w dostępności do produktu leczniczego przeciwcukrzycowego zawierającego semaglutyd w postaci do wstrzykiwań w dawce 1 mg – najbliższe dostawy przewidziane są na grudzień 2023 r. W ostatnim tygodniu na rynek trafiła dostawa produktu zawierającego semaglutyd w postaci tabletek w dawce 7 mg, dzięki czemu poprawiła się jego dostępność dla pacjentów. Występują natomiast czasowe ograniczenia dostępności w przypadku dawki 14 mg spowodowane wstrzymaniem obrotu przez podmiot odpowiedzialny do 21 października 2023 r.
Główny Inspektor Farmaceutyczny w dniu 19 października br. wydał decyzję wycofującą z obrotu na terenie całego kraju produkt leczniczy Dexamytrex, (Gentamicinisulfas + Dexamethasonum), (5 mg + 0,3mg)/g, maść do oczu, opakowanie 3 g, w zakresie numerów serii: 153 (termin ważności 28.02.2026) oraz 243 (termin ważności 30.04.2026). Dodatkowo zakazał wprowadzania do obrotu ww. produktu leczniczego w zakresie wskazanych powyżej serii. Powyższe wycofanie dotyczy praktycznie wszystkich dostępnych opakowań produktu leczniczego będących na rynku, wobec powyższego sygnalizujemy czasowe niedobory leku.
Odnotowujemy zgłoszenia trudności z dostępnością produktów leczniczych jednego z leków zawierającego tramadol i paracetamol. Ograniczenia są chwilowe i wynikają z tymczasowych zakłóceń dostaw. Podmiot odpowiedzialny deklaruje powrót tych produktów na rynek z końcem listopada. Jednocześnie informujemy, że w obrocie są dostępne odpowiedniki.
Wskazujemy na możliwe utrudnienia w dostępie do produktu leczniczego stosowanego w farmakoterapii choroby Parkinsona (lewodopa+karbidopa), spowodowane tymczasową przerwą w dostawach. Producent deklaruje wznowienie dostaw w drugiej połowie grudnia.
Nadal niedostępny jest produkt leczniczy z tizanidyną w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu, natomiast alternatywnie szeroko dostępne są tabletki w dawce 4mg.