W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 20.12.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Z powodu wzrostu zapotrzebowania utrzymują się utrudnienia w dostępności do antybiotyków z substancja czynną clarithromycinum w dawkach 250 mg oraz 500 mg w postaci tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej w dawce 250 mg/ml. Planowane na kolejne miesiące dostawy nie pokryją aktualnie rosnącego zapotrzebowania.

W obrocie są dostępne produkty z clarithromycinum w postaci tabletek o przedłużonym oraz o zmodyfikowanym uwalnianiu. Inne antybiotyki z grupy makrolidów (m.in. azithromycinum) są dostępne na rynku i nie przewidujemy utrudnień w dostępności. Sytuacja w przypadku pozostałych antybiotyków jest w dalszym ciągu stabilna, a większość zgromadzonego zapasu znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych.

W przypadku produktów sezonowych w dalszym ciągu obserwujemy głównie utrudnienia w dostępności aerozolu wziewnego Ventolin. Odnotowaliśmy dostawy produktu, jednak w ilości niepokrywającej zapotrzebowania pacjentów. W obrocie dostępny jest odpowiednik Aspulmo. W przypadku produktu leczniczego w postaci aerozolu inhalacyjnego, zawiesiny zawierającego substancje czynną fluticasoni propionas w dawkach 50 mcg oraz 125 mcg praktycznie cały zapas zgromadzony jest po stronie aptek ogólnodostępnych. Dla produktu w dawce 125 mcg podmiot odpowiedzialny zadeklarował wstępnie dostawę na styczeń 2025 r., do czasu jej realizacji spodziewamy się utrudnień w dostępności (z poziomu hurtowni farmaceutycznych). Produkty w dawce 250 mcg są dostępne zarówno na stanach aptek ogólnodostępnych jak i hurtowni farmaceutycznych.

Produkt leczniczy zawierający substancje czynną miconazolum, żel do stosowania w jamie ustnej, 20 mg/g, 1 op. 40 g – podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie wprowadzania do obrotu produktu do końca 2025 roku. Dostępność w dalszym ciągu będzie utrudniona.

Produkt leczniczy zawierający albendazolum, zawiesina doustna, 400 mg/20 ml, 1 butelka 20 ml został objęty czasowym wstrzymaniem wprowadzania do obrotu do dnia 1 kwietnia 2025 r. przez podmiot odpowiedzialny. W związku z powyższym, spodziewamy się utrudnień w dostępności od początku przyszłego roku, do czasu kolejnej dostawy, która została zaplanowana na marzec 2025 r. Utrzymuje się również utrudniona dostępność do produktów w postaci tabletek do rozgryzania i żucia, 400 mg, 1 tabl. – wznowienie dostaw zostało wstępnie zaplanowane na I/II kwartał 2026 r.

Odnotowaliśmy dostawy na rynek produktu leczniczego zawierającego substancje czynną ondansetronum, tabletki powlekane, 8 mg, 10 tabl. – dostępność powinna znacząco się poprawić.

{"register":{"columns":[]}}