Dostępność produktów leczniczych w Polsce 21.07.2023
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
W przypadku antybiotyków poprawiła się dostępność do niektórych produktów w formie pediatrycznej, w szczególności zawierających fenoksymetylopenicylinę, amoksycylinę i azytromycynę. Ich dostawy na Polski rynek zostały zrealizowane zgodnie z deklaracjami podmiotów odpowiedzialnych.
W dalszym ciągu wstrzymany w obrocie jest lek z fenoksymetylopenicyliną w postaci tabletek,
w związku z tym dostępność jest ograniczona.
Na rynku pojawił się produkt zawierający fluvoxamini maleas, stosowany w leczeniu depresji,
w dawce 50 mg. Podmiot odpowiedzialny przedłużył jednak wstrzymanie obrotu dla tego produktu w dawce 100 mg.
W odniesieniu do leków przeciwcukrzycowych w ostatnim tygodniu pojawiły się dostawy produktu z semaglutydem w dawce 0,5 mg, więc w najbliższym czasie spodziewana jest poprawa dostępności dla pacjentów.
W mijającym tygodniu podmioty odpowiedzialne przekazały informację o stałym wstrzymaniu kilku produktów zawierających quetiapinum, wykorzystywanych m. in. w terapii depresji. Są to jednak leki, których udział w rynku jest niewielki, dlatego pacjenci nie powinni odczuć skutków tych wstrzymań.