W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 21.12.2023

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

W odniesieniu do ubiegłego tygodnia odnotowujemy wzrost liczby wystawianych recept dla wszystkich substancji z grupy antybiotyków (od kilku do kilkunastu procent). Najwyższe wzrosty dotyczyły przepisanych opakowań na produkty lecznicze w postaciach pediatrycznych. Jednocześnie informujemy, że zapotrzebowanie na antybiotyki jest niższe niż w analogicznym okresie ubiegłego roku. Na podstawie danych przetwarzanych w  ZSMOPL wskazujemy, że zarówno na poziomie hurtownym jak i detalicznym dla większości substancji istnieją zapasy adekwatne do potrzeb. Najniższy poziom stanów magazynowych i  tymczasowe problemy z dostępnością  mogą pojawić się w przypadku produktów leczniczych zawierających phenoxymethylpenicillinum kalicum, tabl. powl., 1 500 000 j.m., 12 tabl., (dostawa w grudniu 2023 r.) oraz phenoxymethylpenicillinum kalicum, tabl. powl., 1 500 000 j.m., 30 tabl. (najbliższa dostawa została zaplanowana na styczeń 2024 r.). Podmioty odpowiedzialne na bieżąco informują GIF o planowanych dostawach.

Po długim okresie wstrzymania na rynek wrócił produkt leczniczy zawierający zolmitriptanum w  dawce 2,5 mg i 5 mg. Lek trafił już do aptek.

W ostatnim tygodniu odnotowaliśmy dostawy produktu leczniczego z semaglutidum w dawce 1 mg, co chwilowo powinno poprawić jego dostępność dla pacjentów, natomiast wielkość dostaw nie jest wystarczająca do pokrycia bezprecedensowo wysokiego zapotrzebowania na ten lek. Podmiot odpowiedzialny na bieżąco pracuje nad rozwiązaniami zapobiegawczo – łagodzącymi zmierzającymi do poprawy jego dostępności w Europie.

Obserwujemy utrudnioną dostępność do produktu leczniczego zawierającego methylphenidati hydrochloridum – w dawce 18 mg, a na początku przyszłego roku spodziewamy się przejściowych trudności w dostępie do produktu w dawce 36 mg. Podmiot odpowiedzialny poinformował o  planowanych dostawach leku w dawce 18 mg w styczniu 2024 r., natomiast kolejne dostawy produktu w  dawce 36 mg przewidziane są w lutym 2024 r. Zauważalny jest  duży wzrost zapotrzebowania w porównaniu z rokiem ubiegłym na produkty lecznicze zawierające metylofenidat.

W ubiegłym tygodniu odnotowaliśmy dostawy produktów z  fluticasoni propionas, aerozol inhalacyjny, zawiesina, 125 mcg/dawkę inh., 1 poj. 60 dawek oraz betaxololi hydrochloridum, tabletki powlekane, 20 mg, 28 tabl. Dostarczone ilości nie pokrywają jednak w pełni zapotrzebowania pacjentów.

Podmioty odpowiedzialne wstrzymały w obrocie na stałe następujące produkty lecznicze:

  • Curacne 5 mg, isotretinoinum, kapsułki miękkie, 5 mg, 30 kaps.
  • Ximve, simvastatinum, tabletki powlekane, 10 mg, 30 tabl.

Powyższe produkty pozostają w obrocie do czasu wyczerpania zapasów w łańcuchu dystrybucji. W  obrocie dostępne są odpowiedniki, toteż oceniamy, że stałe wstrzymanie nie powinno mieć negatywnego wpływu na leczenie pacjentów.

{"register":{"columns":[]}}