W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 22.03.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

W odniesieniu do zeszłego tygodnia odnotowaliśmy nieznaczny  wzrost wystawianych opakowań na antybiotyki. Realizacja recept nadal utrzymuje się na wysokim poziomie, a sytuacja z dostępnością antybiotyków jest stabilna.

Fluticasoni propionas w postaci aerozolu wziewnego (inhalacyjnego) w dawce 125 mcg – produkt został wstrzymany w obrocie do połowy kwietnia i spodziewamy się utrudnień w dostępności.

Produkty stosowane w leczeniu nadpobudliwości psychoruchowej z deficytem uwagi – utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów zawierających methylphenidati hydrochloridum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu (18 mg oraz 36 mg). Najbliższa dostawa produktu jest planowana na koniec marca.

Prognozujemy również utrudniony dostęp do produktów leczniczych zawierających atomoxetinum w dawce 25 mg. Powodem jest wstrzymanie w obrocie dwóch z trzech dostępnych na rynku produktów. Wznowienie obrotu planowane jest w połowie oraz pod koniec kwietnia. W obrocie pozostają produkty w dawkach 10 mg, 18 mg oraz 40 mg.

Isosorbidi mononitras – praktycznie wszystkie dostępne produkty lecznicze są aktualnie wstrzymane w obrocie przez podmioty odpowiedzialne. Brak dostępności dotyczy produktów w dawkach 20 mg, 60 mg oraz 100 mg, a najbliższe dostawy zaplanowane są na kwiecień. Ponadto sygnalizujemy utrudnienia w dostępności po wyczerpaniu zapasu w odniesieniu do produktów w dawkach 50 mg oraz 75 mg.

Ferri Proteinatosuccinas, roztwór doustny, 40 mg Fe3+/15 ml – zaobserwowaliśmy utrudnioną dostępność ze względu na zmniejszenie dostaw przez podmiot odpowiedzialny.

{"register":{"columns":[]}}