Dostępność produktów leczniczych w Polsce 22.11.2024
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Większość zgromadzonego zapasu antybiotyków znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych. W dalszym ciągu obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na antybiotyki z grupy makrolidów, m.in. z substancjami czynnymi azithromycinum oraz clarithromycinum. Poziom realizacji opakowań produktów z substancją clarithromycinum utrzymuje się na wysokim poziomie 90% (w formach dla dorosłych oraz pediatrycznej). Aktualnie najniższy jest zapas antybiotyków z substancją czynną clarithromycinum w dawce 500 mg w postaci tabl. powlekanych (dostawy planowane są na listopad oraz grudzień). W obrocie znajdują się natomiast zamienniki w formach o przedłużonym lub zmodyfikowanym uwalnianiu.
W najbliższym czasie prognozujemy utrudnienia w dostępności produktów leczniczych w postaci doustnej z substancją czynną ondansetronum. Planowane dostawy mogą nie wystarczyć na pokrycie zapotrzebowania pacjentów.
Odnotowaliśmy dostawę produktu leczniczego zawierającego ferrosi sulfas + acidum ascorbicum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 100 mg Fe 2+ + 60 mg, 50 tabl. Dostępność produktu powinna się poprawić.