W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 23.11.2023

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Na wysokim poziomie (82-90%) utrzymuje się realizacja recept na kluczowe substancje z grupy antybiotyków. W ostatnim tygodniu zaobserwowano wzrost liczby wystawianych recept dla większości substancji z grupy antybiotyków, najwyższe wzrosty dotyczą wszystkich produktów leczniczych w  postaciach pediatrycznych. Rośnie również liczba wystawianych recept na produkty lecznicze zawierające przeciwwirusowy oseltamivir. Informujemy, że zabezpieczenie rynkowe na leki z tą substancją jest aktualnie wystarczające.

 W ostatnim tygodniu odnotowaliśmy dostawy produktu leczniczego z amoxicillinum + acidum clavulanicum, tabletki powlekane, 875 mg + 125 mg, 14 tabl oraz amoxicillinum + acidum clavulanicum, proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, (600 mg + 42,9 mg)/5 ml, 1 butelka 100 ml. W dalszym ciągu mogą występować problemy z dostępnością leków zawierających fenoksymetylopenicylinę, szczególnie w formie pediatrycznej. Jednocześnie informujemy, że na rynku pojawił się już produkt leczniczy Polcylin - phenoxymethylpenicillinum kalicum.

Sytuacja dostępności (podaży i zapotrzebowania) wyżej wymienionych grup lekowych jest na bieżąco monitorowana przez GIF.

Po dłuższym wstrzymaniu w obrocie przez podmioty odpowiedzialne na rynek wrócił m.in. lek z fluticasoni propionas, aerozol inhalacyjny, zawiesina 125 mcg/dawkę inh., 1 poj., 120 dawek. Natomiast nadal z powodu wstrzymania w obrocie, utrzymuje się utrudniona dostępność do powyższego produktu w dawce 50 mcg/dawkę inh. oraz 125 mcg/dawkę inh. w opakowaniu 60 dawek.

W trwającym sezonie infekcyjnym może brakować produktów z salbutamolem w postaci roztworu do nebulizacji we wszystkich dawkach, z powodu przerwy w dostawach dawki 2 mg/ml (do stycznia 2024 r. )i dawki 1 mg/ml (do marca 2024 r.). 

Podmiot odpowiedzialny wstrzymał w obrocie do lutego 2024 r. produkt leczniczy zawierający olanzapinę, 210mg, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu, 1 fiol. proszku + 1 fiol. rozp. + 1 strzykawka + 3 igły,  więc spodziewamy się utrudnionej dostępności do czasu wznowienia dostaw.

{"register":{"columns":[]}}