W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 24.05.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów leczniczych zawierających substancje:

  • isosorbidi mononiras, w dawkach 50 mg oraz 75 mg – braki produktu wynikają z przeniesienia produkcji za granicę oraz zmian rejestracyjnych związanych z opakowaniem. Podmiot odpowiedzialny zadeklarował wznowienie dostaw na początku czerwca,
  • carbamazepinum, zawiesina doustna, 20 mg/ml, 1 butelka 100 ml – z powodu czasowego (do 17 czerwca) wstrzymania w obrocie przez podmiot odpowiedzialny, produkt jest trudno dostępny dla pacjentów. Powodem trwającego wstrzymania są ograniczenia związane z pozyskiwaniem jednej z substancji pomocniczych wykorzystywanych w procesie produkcyjnym,
  • atomoxetinum – z powodu wstrzymań w obrocie przez podmioty odpowiedzialne, utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów w dawkach 25 mg oraz 40 mg. Tymczasowe przerwy w dostawach są konsekwencją problemów produkcyjnych. Odnotowujemy również znaczący wzrost zapotrzebowania w zakresie produktów leczniczych zawierających atomoksetynę,
  • salbutamolum – utrzymuje się utrudniona dostępność do produktu w postaci roztworu do nebulizacji w dawce 2 mg/ml, 20 amp. 2,5 ml. Problemy z dostępnością spowodowane są ograniczeniami w wydajności linii produkcyjnej. Podmiot odpowiedzialny na sierpień zaplanował najbliższe dostawy.
{"register":{"columns":[]}}