W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 25.10.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Aktualna sytuacja produktów leczniczych z grupy antybiotyków jest stabilna, a większość zgromadzonego zapasu produktów w dalszym ciągu znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych. Porównując posiadane dane z sytuacją z zeszłego tygodnia, odnotowujemy wzrost liczby wystawianych opakowań dla większości analizowanych substancji. Realizacja recept odbywa się na wysokim poziomie. W porównaniu do ubiegłego roku w dalszym ciągu obserwujemy zwiększone zapotrzebowanie na antybiotyki z grupy makrolidów.

Produkt zawierający diltiazemi hydrochloridum w dawce 180 retard, tabletki o przedłużonym uwalnianiu – podmiot zaplanował stałe wstrzymanie obrotu z dniem 9 października br. Po wyczerpaniu zapasu produkt będzie niedostępny (aktualny zapas ok. 3 miesięcy). Obecnie czasowo wstrzymane w obrocie są również produkty zawierające diltiazemi hydrochloridum w dawkach 90 mg i 120 mg po 30 tabletek. Wznowienie dostaw planowane jest na początku I kwartału 2025 r. (zmiany rejestracyjne).

Podmiot częściowo zrealizował zadeklarowaną na bieżący miesiąc dostawę produktu zawierającego ferri proteinatosuccinas, w postaci roztwóru doustnego, 40 mg Fe3+/15 ml, 20 fiol., 15 ml

Produkt zawierający Isosorbidi mononitras  w dawce 50 mg, w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu jest dostępny na stanach hurtowni farmaceutycznych.

Analiza dostępności wybranych produktów sezonowych (zawierających substancje czynne m.in.: carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas, paracetamolum) wykazała, że w większości produkty lecznicze są dostępne. W dalszym ciągu obserwujemy głównie utrudnienia w dostępności aerozolu wziewnego zawierającego salbutamolum.

Na liście leków planowanych lub wstrzymanych na stałe przez podmioty odpowiedzialne pojawiły się następujące pozycje:

  • produkt zawierający brinzolamidum + timololum, Krople do oczu, zawiesina, (10 mg + 5 mg)/ml – wstrzymanie planowane od 1 stycznia 2025 r.,
  • produkt zawierający ketoprofenum, Czopki, 100 mg – wstrzymanie od 16 października 2024 r. – produkt z niskim udziałem w rynku. Dostępne są alternatywy w postaci tabletek oraz kapsułek,
  • produkt zaweirający, diltiazemi hydrochloridum, Tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 180 mg – wstrzymanie od 09 października 2024 r. Produkt ze znaczącym udziałem w rynku, przewidujemy problemy z dostępnością terapii dla pacjentów.
{"register":{"columns":[]}}