Dostępność produktów leczniczych w Polsce 26.04.2024
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Podmioty odpowiedzialne zrealizowały dostawy produktu leczniczego zawierającego substancję bencyclani fumaras, w dawce 5mg op. po 60 tabl. Wpłynie to na poprawę dostępności dla pacjentów.
Odnotowaliśmy dostawy produktów zawierających metylofenidat w dawkach 18 mg oraz 36 mg. Podobnie jak w przypadku poprzedniego produktu, wpłynie to na dostępność dla pacjentów. Na rynku dostępny jest nowy produkt leczniczy w dawkach 18 mg oraz 36 mg, dla którego zauważyliśmy niską liczbę wystawianych recept. Obserwujemy utrzymywanie się utrudnionej dostępności produktów zawierających metylofenidat w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu w dawkach 5 mg, 10 mg oraz 20 mg. Podmiot odpowiedzialny poinformował o dostawach, które są już w drodze. W związku z tą informacją, spodziewamy się poprawy dostępności również tych produktów.
W dniu 22 kwietnia 2024 roku Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję nr 6/WS/2024 wstrzymującą w obrocie produkt leczniczy zawierający ibuprofenum, 400 mg, kapsułki miękkie, opakowania: 10 kapsułek, 12 kapsułek, 20 kapsułek, 24 kapsułek, 30 kapsułe, 48 kapsułek, 50 kapsułek, w zakresie wszystkich serii, podmiot odpowiedzialny Dr. Max Pharma s.r.o.
Powyższe wstrzymanie obrotu wpłynie na utrudnienia w dostępności do przedmiotowego produktu leczniczego.