Dostępność produktów leczniczych w Polsce 27.09.2024
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Aktualna sytuacja produktów leczniczych z grupy antybiotyków jest stabilna, a większość zgromadzonego zapasu produktów znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych. Dostawa produktu leczniczego zawierającego penicylinę w postaci zawiesiny doustnej 750 j.m w opakowaniach po 150 ml została zrealizowana.
Analiza dostępności wybranych produktów sezonowych (zawierających substancje czynne m. in.: carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas paracetamolum) wykazała, że w większości produkty lecznicze są dostępne.
Produkt zawierający ferri proteinatosuccinas w postaci roztworu doustnego, 40 mg Fe3+/15 ml, 20 fiol., 15 ml – podmiot odpowiedzialny nie zrealizował dostawy zaplanowanej na bieżący miesiąc. Dostępność przedmiotowego produktu w dalszym ciągu będzie utrudniona.
Szczepionki przeciw krztuścowi – podmiot odpowiedzialny zrealizował dostawę i szczepionki są ponownie dostępne w obrocie.
Utrzymują się utrudnienia w dostępności do produktów zawierających atomoxetinum i methylphenidati hydrochloridum.
Polski przedstawiciel podmiotu odpowiedzialnego, w porozumieniu z Europejską Agencją Leków (EMA) oraz Urzędem Rejestracji Produktów Leczniczych, Wyrobów Medycznych i Produktów Biobójczych (URPL), przekazał informacje na temat aktualnej sytuacji z ograniczoną dostępnością do produktów zawierających semaglutidum w dawce 0,25 mg oraz 0,5 mg. Komunikat dostępny jest na stronie internetowej URPL – zachęcamy do zapoznania się z jego treścią.