Dostępność produktów leczniczych w Polsce 27.10.2023
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Pomimo wzrostu liczby wystawianych recept sytuacja z dostępnością do większości substancji czynnych stosowanych w antybiotykach jest stabilna. Największy wzrost preskrypcji odnotowaliśmy w przypadku cefuroksymu w postaci pediatrycznej. Podmioty odpowiedzialne na bieżąco potwierdzają realizację planów dostaw. Wyjątkiem są produkty zawierające penicylinę w postaci pediatrycznej dla których podmiot odpowiedzialny przedłużył wstrzymanie w obrocie, zatem należy się spodziewać utrudnień w dostępności do leku.
Po dłuższym wstrzymaniu w obrocie na rynek wróciły produkty zawierające: penicylinę w postaci dla dorosłych (tabletki powlekane, 1 500 000 j.m., 30 tabl), azytromycynę (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, 200 mg/5 ml, 1 butelka 37,5 ml) oraz doksycyklinę (kapsułki twarde, 100 mg).
Na rynek wrócił produkt leczniczy przeciwpsychotyczny zawierający fluwoksaminę - tabletki powlekane w dawce 50 mg są już dostępne w aptekach.
Po dłuższym wstrzymaniu w obrocie na rynek wróciły produkty zawierające:
- morfinę w postaci roztworu do wstrzykiwań, 20 mg/ml, 10 amp. 1 ml
- klindamycynę, antybiotyk w postaci kremu dopochwowego, 20 mg/g (2%), 1 op. 40 g
- werapamil, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 240 mg, 20 tabl.
Odnotowujemy wiele wstrzymań w obrocie produktów leczniczych zawierających betahistynę, zgłoszonych przez podmioty odpowiedzialne. W najbliższym czasie pacjenci mogą napotkać utrudnienia w dostępności powyższych leków, szczególnie w dawce 16 mg. Jednocześnie informujemy, że na rynek wróciły produkty w dawce 24 mg (tabletki ulegające rozpadowi w jakie ustnej).
W dniu 20 października 2023 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję wstrzymującą na terenie całego kraju obrót produktami:
- Symibace (Cilazaprolum), 2,5 mg, tabletki powlekane, 28 tabletek, GTIN: 05909990734573, numer serii: 28C012A, data ważności: 07.2025
- Symibace (Cilazaprolum), 5 mg, tabletki powlekane, 28 tabletek, GTIN: 05909990734580 numer serii: 14S012A, data ważności: 07.2025
Powyższe wycofanie dotyczy produktów stanowiących niewielki udział w rynku preparatów z daną substancją czynną, wobec powyższego dostępne w obrocie odpowiedniki powinny umożliwić pacjentowi kontynuacje terapii.