Dostępność produktów leczniczych w Polsce 28.06.2024
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Po długim okresie wstrzymania obrotu na rynek powrócił produkt leczniczy zawierający fluticasoni propionas, aerozol do nosa, zawiesina, 50 mcg/dawkę donosową, 1 poj. 120 dawek. W najbliższych dniach dostępność produktu powinna się poprawić.
Na rynku są już dostępne produkty lecznicze zawierające captoprilum, tabletki, 25 mg, 30 tabl. oraz salbutamolum, aerozol inhalacyjny, zawiesina, 100 mcg/dawkę inh., 1 poj. 200 dawek. Podmioty odpowiedzialne zrealizowały dostawy.
Utrzymuje się utrudniona dostępność produktu zawierającego levomepromazinum, tabletki powlekane, 25 mg. Podmiot odpowiedzialny poinformował o przesunięciu dostaw na połowę lipca.
Aktualnie utrudniona jest dostępność produktu z substancją czynną chondroitini natrii sulfas, 500 mg, 60 kaps. Dostawy zaplanowano na lipiec, jednak mogą nie pokryć bieżącego zapotrzebowania. W obrocie dostępny jest inny produkt leczniczy zawierający substancję chondroitini natrii sulfas w dawce 400mg.