W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 29.03.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Obserwujemy zmniejszenie zapasu produktów leczniczych zawierających benzathini phenoxymethylpenicillinum. Najbliższe dostawy produktu leczniczego w dawce 750 mg zaplanowane są na kwiecień 2024 r. W przypadku pozostałych antybiotyków sytuacja z dostępnością jest stabilna, a realizacja recept utrzymuje się na wysokim poziomie.

Utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów leczniczych zawierających:

  • bencyclani fumaras, tabletki, 100 mg – obrót produktu został wstrzymany przez podmiot odpowiedzialny do końca kwietnia 2024 r.
  • terazosinum – brak produktów leczniczych na rynku. Podmiot odpowiedzialny przedłużył wstrzymanie w obrocie produktu w postaci tabletek 5 mg do końca października 2024 r.
  • fluticasoni propionas w postaci aerozolu wziewnego (inhalacyjnego) w dawce 125 mcg – produkt wstrzymany w obrocie do połowy kwietnia 2024 r. Spodziewamy się utrudnień w dostępności produktów leczniczych.
  • atomoxetinum - utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów w dawce 25 mg. Powodem jest wstrzymanie w obrocie dwóch z trzech dostępnych na rynku produktów do końca kwietnia 2024 r. W  okresie wstrzymania mogą pojawić się problemy z dostępnością produktów w dawce 40 mg.

Pomimo dostaw w okresie ostatnich tygodni, nadal utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów leczniczych zawierających:

  • methylphenidati hydrochloridum, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 36 mg, 30 tabl.
  • ferri proteinatosuccinas, roztwór doustny, 40 mg Fe3+/15 ml, 20 fiol. 15 ml,
  • kalii chloridum, kapsułki o przedłużonym uwalnianiu, twarde, 600 mg, 50 kaps.
  • budesonidum, zawiesina do nebulizacji, 0,5 mg/ml, 20 amp. 2 ml,
  • nebivololum, tabletki, 5 mg, 28 tabl. (2 x 14).

Ponadto informujemy o dostawach poniższych produktów leczniczych, które zawierają:

  • fluticasoni furoas, aerozol do nosa, zawiesina, 27,5 mcg/dawkę, 1 butelka 120 dawek,
  • betahistini dihydrochloridum, tabletki, 16 mg i 8 mg.
{"register":{"columns":[]}}