W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 29.09.2023

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Dostępność antybiotyków pozostaje na stabilnym poziomie, a odsetek realizacji recept na te produkty lecznicze jest wysoki, w szczególności dla dorosłych. Aktualne zapasy rynkowe pokrywają bieżące zapotrzebowanie pacjentów. Podmioty odpowiedzialne potwierdzają realizację planów dostaw.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny stale monitoruje podaż i popyt w odniesieniu do ww. grupy produktów leczniczych. Jednocześnie przypomina o rekomendacjach Grupy Sterującej ds. Braków Leków (MSSG), dostępnych pod adresem: https://www.ema.europa.eu/en/documents/other/recommendations-executive-steering-group-shortages-safety-medicinal-products-availability-subset_en.pdf

W szczególności zwracamy uwagę na  rozważne stosowanie antybiotyków i podkreślamy, że istotne w  kontekście prewencji potencjalnych niedoborów lekowych jest unikanie gromadzenia zapasów przez wszystkich interesariuszy rynku.

Utrzymują się ograniczenia w dostępności niektórych hormonalnych produktów leczniczych zawierających w swoim składzie levothyroxinum natricum i levothyroxinum natricum + liothyroninum natricum. Przyczyną jest trwający proces zmian porejestracyjnych. Termin wznowienia dostaw dla produktów zawierających levothyroxinum natricum + liothyroninum natricum w dawkach 100 µg + 20 µg oraz 75 µg + 15 µg  przewidziany jest na IV kwartał bieżącego roku.

Podmioty odpowiedzialne przekazały informację o tymczasowych przerwach w dostawach produktu leczniczego przeciwbólowego  z aceklofenakiem (100mg, tabl.), a  także leku stosowanego do uzupełnienia enzymów trzustkowych  z pankreatyną (25 000 j.Ph.Eur. lipazy, kaps.).

Odnotowujemy przejściowe utrudnienia w dostępności dla pacjentów produktów leczniczych przeciwcukrzycowych zawierających metforminę. Portfolio tych produktów dostępnych na rynku jest bardzo szerokie, zatem pacjenci mogą skorzystać z  odpowiedników.

Na rynek wrócił lek uzupełniający poziom potasu we krwi (600mg, 50 kaps.), krople do oczu z  latanoprostem (50 mcg/ml 90 poj.), a także jeden z leków zawierających doksycyklinę (100mg, 10 tabl.).

{"register":{"columns":[]}}