W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 29.11.2024 r.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

W dalszym ciągu większość zgromadzonego zapasu antybiotyków znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych. Na podstawie posiadanych danych oraz w odniesieniu do poprzedniego tygodnia, odnotowujemy wzrost liczby wystawianych opakowań dla większości analizowanych substancji. Największy wzrost odnotowały antybiotyki z substancjami clarithromycinumphenoxymethylpenicillinum w postaciach pediatrycznych. Aktualnie najniższy zapas posiadają antybiotyki z substancją czynną clarithromycinum w dawce 500 mg w postaci tabl. powlekanych.

Jeżeli chodzi o produkty lecznicze zawierające substancję stiripentolum, największy problem z dostępnością dotyczy produktów w dawkach 250 mg oraz 500 mg w postaci kapsułek oraz produktu w dawce 500 mg w saszetkach. Ostatni z wymienionych nie został ujęty w planach dostaw na grudzień 2024 roku. Dostępność będzie więc w dalszym ciągu utrudniona.

Podmiot odpowiedzialny przedłużył czasowe wstrzymanie obrotu produktami zawierającymi substancję atomoxetinum do końca czerwca 2025 roku. W dalszym ciągu utrzymają się utrudnienia w dostępności przedmiotowego produktu leczniczego.

Produkt w postaci maści, który zwiera substancję tetracyclinum, zostanie wstrzymany czasowo w obrocie z dniem 31 grudnia 2024 roku do dnia 1 stycznia 2026 roku. Powodem jest brak dostępności surowca - substancji czynnej produktu. Przedmiotowy produkt nie posiada odpowiednika. Prognozujemy utrudnienia w dostępności po wyczerpaniu zapasu.

Na podstawie zgłoszeń braków z jednostek szpitalnych, obserwujemy utrudnienia w dostępności produktu zawierającego cloxacillinum. W grudniu 2024 roku podmiot odpowiedzialny zadeklarował dostawy w ilościach pokrywających zapotrzebowanie pacjentów.

Analiza wybranych produktów sezonowych, które zawierają substancje czynne takie jak carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas, paracetamolum wykazała, że w większości przypadków są one dostępne. W dalszym ciągu obserwujemy utrudnienia w dostępności aerozolu wziewnego zawierającego salbutamolum. Podmiot zgłosił czasowe wstrzymanie w obrocie od 14 listopada 2024 roku do 9 grudnia 2024 roku.

{"register":{"columns":[]}}