W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 30.08.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów leczniczych zawierających semaglutidum oraz dulaglutidum. Ministerstwo Zdrowia poinformowało, że od 1 października br. produkt leczniczy Trulicity nie będzie już objęty refundacją, co może jeszcze bardziej pogłębić problemy z dostępnością do tych leków. Z komunikatu Ministra Zdrowia w sprawie dostępności i refundacji leków z grupy analogów GLP- 1 wynika, że przeważająca liczba recept na leki z tej grupy, w tym głównie na produkt Ozempic, wypisywanych jest w celu leczenia nadwagi i otyłości, czyli we wskazaniu pozarejestracyjnym (off-label). Minister Zdrowia apeluje do osób uprawnionych do wystawiania recept o uwzględnienie przy rozpoczynaniu terapii przedmiotowymi lekami u nowych pacjentów istotnych problemów z dostępnością. Komunikat jest dostępny na stronie Ministerstwa Zdrowia – zachęcamy do zapoznania się z nim.

Obserwujemy utrudnioną dostępność do produktów zawierających methylphenidati hydrochloridum, szczególnie w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu. Podmioty odpowiedzialne deklarują realizację planowanych dostaw, jednocześnie zaznaczając, że obserwują zwiększone zapotrzebowanie na produkty zarówno w Polsce, jak i w innych krajach europejskich. Problemy z dostępnością mogą się nasilać również z powodu trwającego niedoboru innych produktów wykorzystywanych w leczeniu ADHD, a mianowicie leków zawierających atomoxetinum. W ubiegłym tygodniu odnotowaliśmy dostawy produktu leczniczego zawierającego methylphenidati hydrochloridum w postaci kapsułek zmodyfikowanych w dawkach 10 mg i 20 mg, które powinny w najbliższych dniach poprawić dostępność ww. produktu dla pacjentów.

{"register":{"columns":[]}}