Dostępność produktów leczniczych w Polsce 3.01.2025
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
W odniesieniu do ubiegłego tygodnia, obserwujemy spadek zapotrzebowania na wszystkie analizowane grupy produktów leczniczych. Nadal obserwujemy utrudnioną dostępność do produktów leczniczych z substancją czynną clarithromycinum w dawkach 250 mg oraz 500 mg w postaci tabletek powlekanych oraz granulatu do sporządzania zaw. doustnej w dawce 250 mg/ml. Planowane na grudzień dostawy ww. produktów leczniczych zostały zrealizowane. Na rynku dostępne są postaci o przedłużonym uwalnianiu.
Aktualnie obserwujemy niewielki spadek wystawionych opakowań na produkty z substancją czynną oseltamivirum. Jednak zapotrzebowanie na przedmiotowe produkty nadal utrzymuje się na wysokim poziomie.
Analiza wybranych produktów sezonowych, (zawierających substancje czynne m.in.: carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas, paracetamolum, wykazała, że produkty lecznicze są w większości dostępne. W dalszym ciągu obserwujemy utrudnienia w dostępności do aerozoli wziewnych z substancją czynną salbutamolum oraz fluticasoni propionas 125 mcg/dawka inh.
Utrzymują się problemy z dostępnością produktu leczniczego levodopum + carbidopum w dawce 100 mg + 25 mg. Dostawa planowana na grudzień 2024 r. nie została zrealizowana. Zgodnie z informacjami przekazanymi przez podmiot odpowiedzialny, kolejna dostawa planowana jest na marzec 2025 r. W związku z dostawą w drugiej połowie listopada poprawie uległa dostępność produktu w dawce 250 mg + 25 mg.
Podmiot odpowiedzialny zgłosił czasowe wstrzymanie produktu zawierającego substancję gentamicinum 3 mg/ml, krople do oczu od 01 stycznia 2025 r. do 31 stycznia 2026 r. Produkt nie posiada odpowiedników
Podmiot zgłosił stałe wstrzymanie adrenalinum w postaci amupłkostrzykawki. W obrocie dostępny jest odpowiednik – produkt z epinephrinum, 0,3 mg/dawkę, 1 wstrzykiwacz 2 ml.
Produkty lecznicze w postaci doustnej z substancją czynną ondansetronum – w najbliższym czasie prognozujemy utrudnienia w dostępności produktów w postaci tabletek ulegających rozpadowi w jamie ustnej. Planowane na ostatni tydzień grudnia dostawy tych produktów nie zostały zrealizowane.