Dostępność produktów leczniczych w Polsce 31.10.2024
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
W dalszym ciągu większość zgromadzonego zapasu antybiotyków znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych. Realizacja recept odbywa się na wysokim poziomie.
W przypadku produktów sezonowych czasowo wstrzymanych w obrocie przez podmiot odpowiedzialny mogą pojawić się utrudnienia, tj. produkty lecznicze zawierające budesonidum, aerozol do nosa, zawiesina w dawkach 32 i 64 mcg/dawkę odmierzoną oraz salbutamolum, roztwór do nebulizacji, 1 mg/ml.
Odnotowaliśmy dostawy produktów zawierających:
- cinnarizinum, tabletki, 25 mg, 50 tabl.;
- fluoxetinum, tabletki powlekane, 10 mg, 30 tabl. i 100 tabl.;
- isosorbidi mononitras, tabletki powlekane o przedłużonym uwalnianiu, 60 mg, 30 tabl.;
- pancreatinum, kapsułki, 16 000 j. Ph. Eur. lipazy, 60 kaps.
Sytuacja z dostępnością powyższych produktów powinna się znacząco poprawić.