W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 3.11.2023

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Na podstawie zebranych danych dla większości substancji z grupy antybiotyków obserwujemy nieznaczny wzrost liczby wystawionych opakowań (porównanie tydzień do tygodnia). Najwyższy wzrost zapotrzebowania odnotowały formy pediatryczne zawierające cefuroksym, natomiast w przypadku azytromycyny odnotowujemy około 2% spadek zapotrzebowania.

Utrzymują się problemy z dostępnością produktów leczniczych zawierających fenoksymetylopenicylinę. Podmiot odpowiedzialny przekazał informację, że kolejne dostawy leku w formie pediatrycznej planowane są na drugą połowę listopada.

 W ostatnim tygodniu odnotowaliśmy dostawy produktów leczniczych zawierających amoksycylinę w  postaci granulatu do sporządzania zawiesiny doustnej (500 mg/5 ml, 1 butelka 100 ml oraz 60 ml), amoksycylinę i kwas klawulanowy (tabletki powlekane, 875 mg + 125 mg), azytromycynę (proszek do sporządzania zawiesiny doustnej, 200 mg/5 ml, 1 butelka 20 ml) oraz cefadroksyl zarówno w postaci proszku do sporządzania zawiesiny doustnej (500 mg/5 ml, 1 fl. 100 ml oraz 250 mg/5 ml 1 fl. 100 ml) jak i kapsułek (500 mg, 20 kaps) oraz tabletek do sporządzania zawiesiny doustnej (1 g, 10 tabl).

Odnotowaliśmy dużą liczbę zgłoszeń wstrzymań w obrocie produktów leczniczych zawierających diclofenacum natricum w postaci tabletek i kapsułek o różnej formie uwalniania. Dostępne w obrocie odpowiedniki i zamienniki powinny umożliwić dostęp do farmakoterapii dla pacjentów.

Po dłuższym wstrzymaniu w obrocie na rynek wróciły produkty zawierające:

  • paroksetynę, tabletki powlekane, 20 mg, 60 tabl.
  • cyjanokobalaminę, roztwór do wstrzykiwań, 500 mcg/ml, 5 amp. 2 ml
  • trazodon, tabletki o przedłużonym uwalnianiu, 75 mg, 30 tabl.
  • aceklofenak, tabletki powlekane, 100 mg, 60 tabl.

W dniu 30 października 2023 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję wycofującą z obrotu na terenie całego kraju oraz decyzję zakazującą wprowadzania do obrotu produktów: Mebelin (Mebeverini hydrochloridum), kapsułki o zmodyfikowanym uwalnianiu, twarde, 200 mg:

  • opakowanie 30 kapsułek nr GTIN 05909991425289
  • opakowanie 60 kapsułek nr GTIN 05909991425296

Powyższe wycofanie dotyczy produktów stanowiących niewielki udział w rynku preparatów z daną substancją czynną. W obrocie dostępne są produkty zawierające substancję Mebeverini hydrochloridum w dawce 200 mg, zarówno w postaci kapsułek o zmodyfikowanym uwalnianiu, jak i kapsułek o przedłużonym uwalnianiu, które powinny umożliwić pacjentom  kontynuację terapii.

 

{"register":{"columns":[]}}