Dostępność produktów leczniczych w Polsce 4.08.2023
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
W wyniku kolejnych dostaw do aptek poprawiła się dostępność niektórych antybiotyków w formie pediatrycznej, przede wszystkim zawierających fenoksymetylopenicyliny, amoksycylinę i azytromycynę. Na rynek powrócił lek z fenoksymetylopenicyliną w postaci tabletek, jednak jego dostępność jest nadal ograniczona.
W ostatnim tygodniu pojawiły się dostawy produktu leczniczego przeciwcukrzycowego z semaglutydem w tabletkach w dawce 7 mg.
Decyzją Głównego Inspektora Farmaceutycznego z rynku wycofane zostały 2 serie leku przeciwpadaczkowego, jednak z uwagi na to, że udział tych leków w rynku jest niewielki, pacjenci nie powinni odczuć skutków tego wycofania.
W ostatnim tygodniu występowały utrudnienia w dostępności produktu stosowanego w leczeniu raka gruczołu krokowego. Brak produktu był chwilowy i spowodowany opóźnieniem dostawy od producenta. W dniu 3 sierpnia 2023 r. pojawiła się dostawa, która powinna zapewnić dostępność na kilka miesięcy.