Dostępność produktów leczniczych w Polsce 4.10.2024
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.
Aktualna sytuacja produktów leczniczych z grupy antybiotyków jest stabilna, a większość zgromadzonego zapasu produktów znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych. Po ubiegłotygodniowych dostawach produktu leczniczego zawierającego penicylinę w postaci zawiesiny doustnej 750 j.m dostępność do antybiotyków stosowanych w leczeniu zakażeń drobnoustrojami wrażliwymi na penicylinę znacznie wzrosła. W bieżącym tygodniu odnotowaliśmy dostawy produktu zawierającego penicylinę w postaci tabletek powlekanych w dawce 1 500 000 j.m. w opakowaniu 30 tabl., co zabezpiecza pacjentów na zbliżający się sezon infekcyjny.
Analiza dostępności wybranych produktów sezonowych (zawierających substancje czynne m. in.: carbocisteinum, fluticasoni propionas, ibuprofenum, mometasoni furoas paracetamolum) wykazała, że w większości produkty lecznicze są dostępne. Stabilna sytuacja utrzymuje się również w przypadku innych produktów przeciwzapalnych i przeciwbólowych z grupy niesteroidowych leków przeciwzapalnych i przeciwbólowych zawierających codeini i ketoprofenum. Mogą zdarzyć się lokalne utrudnienia w dostępności do pojedynczych prezentacji powyższych produktów, jednak w obrocie dostępne są alternatywy, nie ma więc ryzyka, że pacjent pozostanie bez leków.
Obserwujemy utrudnioną dostępność do produktów zawierających cinnarizinum. Podmioty odpowiedzialne zaplanowały dostawy na listopad i grudzień, więc poprawa dostępności spodziewana jest w kolejnych miesiącach.