W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 5.07.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Do hurtowni podmiotu odpowiedzialnego trafiła deklarowana partia produktu leczniczego zawierającego carbamazepinum, zawiesina doustna, 20 mg/ml, 1 butelka 100 ml. Na początku lipca produkt zaczął być dystrybuowany do hurtowni farmaceutycznych i aptek. Ze względu na brak na rynku produktu w opakowaniu 250 ml, nadal może się utrzymywać utrudniony dostęp do produktu (dostawa planowana w połowie lipca).

Utrzymuje się problem z dostępem do niektórych leków stosowanych w leczeniu cukrzycy. W przypadku semaglutydu oraz dulaglutydemu dostawy są realizowane przez podmiot odpowiedzialny, jednak popyt na te leki znacznie przewyższa ich podaż.

{"register":{"columns":[]}}