W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 6.09.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Aktualna sytuacja produktów leczniczych z grupy antybiotyków jest stabilna, a większość zgromadzonego zapasu produktów znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych. Nadal oczekujemy na dostawę produktu leczniczego zawierającego benzathini phenoxymethylpenicillinum, przeznaczonego dla najmłodszych pacjentów. Na rynku dostępny jest produkt zawierający phenoxymetylopenicillinum potassium, który pokrywa aktualne zapotrzebowanie na penicylinę w postaci zawiesin.

Spodziewamy się utrudnień w dostępności produktów leczniczych zawierających fluoxetinum w dawce 10 mg. Dostępność produktów w dawce 20 mg pozostaje niezagrożona.

Utrzymuje się utrudniona dostępność do produktów leczniczych z atomoxetinum. Większość produktów jest czasowo wstrzymana w obrocie przez podmioty odpowiedzialne. Ponadto 28 sierpnia 2024 r. Główny Inspektor Farmaceutyczny wydał decyzję nr 17/WC/ZW/2024 wycofującą z obrotu i zakazującą wprowadzenia do obrotu na terenie całego kraju produkty lecznicze: Konaten, atomoxetinum, kapsułki twarde, opakowanie 28 kapsułek, w dawce 10 mg (GTIN 05909991390938) w zakresie 8 serii, w dawce 18 mg (GTIN 05909991390952) w zakresie 7 serii,  w dawce 25 mg (GTIN 05909991390976) w zakresie 1 serii oraz w dawce 40 mg (GTIN 05909991390990) w zakresie 6 serii.

{"register":{"columns":[]}}