W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 6.10.2023

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Dostępność antybiotyków pozostaje na stabilnym poziomie, odnotowujemy spadek liczby wystawionych opakowań, zarówno postaci dla dorosłych jak i pediatrycznych. Aktualne zapasy rynkowe pokrywają bieżące zapotrzebowanie pacjentów. Poprawiła się dostępność produktów zawierających cefuroximum, w szczególności w postaci zawiesiny doustnej oraz produktów zawierających cefaclorum.

Na rynek wróciły leki hormonalne zawierające levothyroxinum natricum i levothyroxinum natricum + liothyroninum natricum w dawce 88 mcg oraz 75 mcg, a ich dostępność  powinna utrzymać się na stabilnym poziomie.  Podmioty odpowiedzialne przekazały informację o dostawach produktu w dawce 50 mcg  w pierwszej połowie października oraz w dawkach 25 mcg oraz 75 mcg w drugiej połowie miesiąca.

W dalszym ciągu utrzymują się utrudnieniach w dostępności produktów leczniczych przeciwdepresyjnych zawierających w swoim składzie fluvoxamini maleas. Dostawy w dawce 50 mg spodziewane są w kolejnym tygodniu.

Na rynek wrócił produkt leczniczy przeciwpsychotyczny zawierający olanzapinum (proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu) w dawce 300 mg oraz 405 mg. Lek ten jednak szybko znika z rynku z  uwagi na duże zapotrzebowanie oraz brak dostępności w ciągu ostatnich kilku tygodni. Spodziewane ustabilizowanie sytuacji z dostępnością olanzapinum 300 mg przewidziane jest na listopad.

Główny Inspektorat Farmaceutyczny otrzymal informację o planowych dostawach szczepionek przeciw grypie w formie aerozolu (żywa atenuowana). We wrześniu miały miejsce dostawy czterowalentnej szczepionki przeciw grypie i produkt jest dostępny na rynku.

Informujemy o powrocie na rynek leku przeciwzapalnego zawierającego w składzie betamethasoni dipropionas + betamethasoni natrii phosphas. Lek ten był niedostępny w 2023 r. ze względu na wycofanie decyzją Głównego Inspektoratu Farmaceutycznego.

 

{"register":{"columns":[]}}