W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 6.12.2024

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Aktualnie mogą występować lokalne problemy z dostępnością antybiotyków zawierających clarithromycinum zarówno w dawce 250 mg, jak 500 mg w postaci tabletek powlekanych. Odnotowane dostawy nie zabezpieczają aktualnie wysokiego zapotrzebowania na te produkty. W obrocie znajdują się natomiast zamienniki w formach o przedłużonym lub zmodyfikowanym uwalnianiu.

W przypadku pozostałych antybiotyków sytuacja jest stabilna, a większość zgromadzonego zapasu w dalszym ciągu znajduje się na stanach hurtowni farmaceutycznych.

Aktualnie utrudniona jest dostępność Nutramigenu Puramino Junior. Podmiot odpowiedzialny zadeklarował dostawę na grudzień 2024 r. Powinna ona zapewnić dostępność na ponad 4 miesiące terapii.

Podmiot zrealizował dostawę produktu zawierającego pitavastatinum, tabletki powlekane, 2 mg. Dostępność produktu powinna się poprawić.

{"register":{"columns":[]}}