W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Dostępność produktów leczniczych w Polsce 8.09.2023

Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.

Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.

Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni.

Aktualnie nie obserwujemy problemów z dostępnością większości antybiotyków, jednak mogą występować pewne ograniczenia w przypadku zawiesin zawierających cefuroksym w związku z czasowymi przerwami w dostawach.

Odnotowujemy znaczne utrudnienia dostępności produktów leczniczych przeciwpadaczkowych zawierających pregabalinę w dawce 25 mg i 50 mg. Jeden z podmiotów potwierdził dostawy leku w dawce 50 mg w  przyszłym tygodniu, co powinno poprawić dostępności tej dawki. Z kolei większe dostawy leków w  dawce 25 mg planowane są na październik br.

Utrzymują się problemy z  dostępnością produktu leczniczego hormonalnego zawierającego  lewotyroksynę w postaci  roztworu doustnego w dawkach 75 mcg oraz 88 mcg. Zapowiedziane na koniec sierpnia dostawy zostały przesunięte na późniejszy termin. Natomiast do magazynu importera w Polsce trafił produkt w dawce 112 mcg, 125 mcg, 137 mcg oraz 150 mcg, który w najbliższych dniach będzie dostępny w aptekach.

Do hurtowni farmaceutycznych trafiła dostawa przeciwcukrzycowego produktu leczniczego zawierającego liraglutyd w postaci roztworu do wstrzykiwań, zatem w najbliższych dniach lek powinien trafić do aptek.

Na rynek wróciły również m.in. produkty lecznicze zawierające progesteronum (tabletki podjęzykowe, 50 mg), paroxetinum (tabletki powlekane, 20 mg), a także jeden z produktów z  zakresu diety eliminacyjnej mlekozastępczej.

{"register":{"columns":[]}}