Dostępność produktów leczniczych w Polsce 8.12.2023
Główny Inspektorat Farmaceutyczny co tydzień opracowuje dla Naczelnej Izby Lekarskiej i Naczelnej Izby Aptekarskiej zestawienie wyników analizy dostępności produktów leczniczych, które jest odpowiedzią na potrzebę współpracy pomiędzy administracją publiczną i praktykami w systemie ochrony zdrowia oraz komunikacji w celu efektywnego zarządzania dostępnością lekową.
Zestawienie jest efektem analizy wielu źródeł danych dostępnych dla GIF ze wszystkich poziomów dystrybucji – aptek ogólnodostępnych, szpitalnych, hurtowni oraz informacji pochodzących od podmiotów odpowiedzialnych.
Poniżej znajduje się przegląd najistotniejszych zmian dotyczących dostępu do produktów leczniczych zaprezentowanych w dzisiejszym zestawieniu w porównaniu z zestawieniami z poprzednich tygodni
Główny Inspektorat Farmaceutyczny na bieżąco monitoruje podaż i zapotrzebowanie na antybiotyki i leki przeciwwirusowe. Realizacja recept na powyższe produkty lecznicze w ostatnich tygodniach utrzymuje się na wysokim poziomie, nie odnotowujemy jednak kumulacji zapotrzebowania.
W ostatnim tygodniu odbyły się dostawy produktów leczniczych zawierających benzathini phenoxymethylpenicillinum, zawiesina doustna, 750 000 j.m./5 ml, 1 butelka 60 ml oraz phenoxymetylopenicillinum potassium, granulat do sporządzania zawiesiny doustnej w dawce 100 mg/ml w butelce o pojemności po 125 ml, zatem dostępność do leków z fenoksymetylopenicyliną w formie pediatrycznej powinna znacząco się poprawić. Ponadto odnotowaliśmy dostawy produktów leczniczych z azytromycyną – zarówno w formie pediatrycznej jak i w postaci dla dorosłych.
Na rynek wróciły produkty lecznicze Maxitrol, dexamethasonum + neomycinum + polymyxinum b, maść do oczu, (1 mg + 3500 j.m. + 6000 j.m.)/g, 1 op. 3,5 g oraz Structum, chondroitini natrii sulfas, kapsułki, 500 mg, 60 kaps. Jednak, ze względu na duże zapotrzebowanie, ograniczenia w dostępności tych produktów mogą się utrzymywać.
Trwają czasowe wstrzymania w obrocie dwóch produktów leczniczych zawierających terazosinum, w związku z czym występują duże utrudnienia w dostępności do tych leków w dawkach 2 mg i 5 mg. Wstrzymania potrwają do końca stycznia 2024 r. (jeden z producentów) i początku czerwca 2024 r. (drugi z producentów).
Utrzymują się utrudnienia w dostępności produktów leczniczych zawierających:
- fluticasoni propionas, aerozol inhalacyjny, zawiesina, 50 mcg/dawkę inh., 1 poj. 120
- olanzapinum, proszek i rozpuszczalnik do sporządzania zawiesiny do wstrzykiwań o przedłużonym uwalnianiu, 210mg, 1 fiol. proszku + 1 fiol. rozp. + 1 strzykawka + 3 igły
- levodopum + carbidopum, tabletki, 100 mg + 25 mg, 100 tabl.
- poprawa spodziewana jest w lutym 2024 r.
Podmioty odpowiedzialne wstrzymały w obrocie na stałe następujące produkty lecznicze:
- Agomelatine Adamed, agomelatinum, tabletki powlekane, 25 mg, 28 tabl. (dostępne odpowiedniki);
- Levetiracetam Aurovitas, levetiracetamum, roztwór doustny, 100 mg/ml, 1 butelka 300 ml + strzyk. 10 ml (dostępne odpowiedniki);
- Oxycardil 60, diltiazemi hydrochloridum, tabletki powlekane, 60 mg, 60 tabl. (dostępne produkty lecznicze w postaci tabletek o przedłużonym uwalnianiu, w wyższych dawkach).