W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.

Dostęp do informacji o środowisku i jego ochronie

Każdy ma prawo do uzyskania informacji o środowisku i jego ochronie na podstawie ustawy z dnia 3 października 2008 r. o udostępnianiu informacji o środowisku i jego ochronie, udziale społeczeństwa w ochronie środowiska oraz o ocenach oddziaływania na środowisko (Dz. U. z 2022 r. poz. 1029), zwana dalej "ustawą ooś. Informacje o środowisku i jego ochronie", stanowią specyficzny rodzaj informacji publicznych. Jeśli złożysz wniosek o udostępnienie informacji publicznej, która w istocie będzie informacją o środowisku to organ będzie rozpatrywał Twój wniosek w oparciu o przepisy ustawy ooś.

Jak złożyć wniosek

Wniosek o udostępnienie informacji o środowisku możesz złożyć w następujący sposób:

  1. mailem na adres: gios@gios.gov.pl
  2. za pośrednictwem Elektronicznej Skrzynki Podawczej (ESP)
  3. pisemnie pocztą na adres:
    Główny Inspektorat Ochrony Środowiska
    ul. Bitwy Warszawskiej 1920 r. 3.
    02-362 Warszawa

W przypadku wniosku o udostępnienie informacji o aktualnym stanie jakości powietrza na wskazanym obszarze (tło substancji), na dedykowanej stronie pod poniższym adresem dostępne są wzory wniosków, które należy przesłać do właściwego terytorialnie Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

Udostępnienie informacji o tle substancji w powietrzu

Które informacje są informacjami o środowisku

Informacjami dotyczącymi środowiska są informacje dotyczące:

  1. stanu elementów środowiska, takich jak: powietrze, woda, powierzchnia ziemi, kopaliny, klimat, krajobraz i obszary naturalne, w tym bagna, obszary nadmorskie i morskie, a także rośliny, zwierzęta i grzyby oraz inne elementy różnorodności biologicznej, w tym organizmy genetycznie zmodyfikowane, oraz wzajemnych oddziaływań między tymi elementami;
  2. emisji, w tym odpadów promieniotwórczych, a także zanieczyszczeń, które wpływają lub mogą wpłynąć na elementy środowiska, o których mowa w pkt 1;
  3. środków, takich jak: środki administracyjne, polityki, przepisy prawne dotyczące środowiska i gospodarki wodnej, plany, programy oraz porozumienia w sprawie ochrony środowiska, a także działań wpływających lub mogących wpłynąć na elementy środowiska, o których mowa w pkt 1, oraz na emisje i zanieczyszczenia, o których mowa w pkt 2, jak również środków i działań, które mają na celu ochronę tych elementów;
  4. raportów na temat realizacji przepisów dotyczących ochrony środowiska;
  5. analiz kosztów i korzyści oraz innych analiz gospodarczych i założeń wykorzystanych w ramach środków i działań, o których mowa w pkt 3;
  6. stanu zdrowia, bezpieczeństwa i warunków życia ludzi, oraz stanu obiektów kultury i obiektów budowlanych - w zakresie, w jakim oddziałują na nie lub mogą oddziaływać:
    1. stany elementów środowiska, o których mowa w pkt 1, lub
    2. przez elementy środowiska, o których mowa w pkt 1 - emisje i zanieczyszczenia, o których mowa w pkt 2, oraz środki, o których mowa w pkt 3.

Jak szybko dostaniesz informację

Władze publiczne udostępniają informację o środowisku i jego ochronie bez zbędnej zwłoki, nie później niż w ciągu miesiąca od dnia otrzymania wniosku. Jeżeli rozpatrzenie wniosku w tym terminie nie jest możliwe, zostaniesz powiadomiony o powodach opóźnienia w przekazaniu informacji oraz o nowym terminie, nie dłuższym jednak niż 2 miesiące od dnia złożenia wniosku.

Opłaty za udostępnianie informacji o środowisku

Dostęp do informacji o środowisku jest odpłatny jeśli udostępnienie informacji wymaga wyszukania dokumentów, ich kopiowania lub przekształcenia w inną formę niż ich oryginalny format. Dodatkowa opłata jest pobierana również wtedy jeśli informacja jest wysyłana drogą pocztową.

Wysokość opłat za udostępnianie dokumentów określa Rozporządzenie Ministra Środowiska z dnia 12 listopada 2010 r. w sprawie opłat za udostępnianie informacji o środowisku.

Jakich informacji możesz nie dostać

Władze publiczne mogą odmówić udostępnienia informacji o środowisku i jego ochronie jeżeli ich ujawnienie mogłoby mieć negatywny wpływ na:

  1. ochronę danych przewidzianą przepisami o ochronie informacji niejawnych;
  2. przebieg toczącego się postępowania sądowego, dyscyplinarnego lub karnego;
  3. prawa własności intelektualnej, o których mowa w ustawie z dnia 4 lutego 1994 r. o prawie autorskim i prawach pokrewnych (Dz. U. z 2021 r. poz. 1062, z późn. zm.) lub w ustawie z dnia 30 czerwca 2000 r. - Prawo własności przemysłowej (Dz. U. z 2021 r. poz. 324);
  4. ochronę danych osobowych, dotyczących osób trzecich, jeżeli jest ona przewidziana odrębnymi przepisami prawa;
  5. ochronę informacji lub danych, dostarczonych przez osoby trzecie, jeżeli osoby te, nie mając obowiązku ich dostarczenia i nie mogąc być takim obowiązkiem obciążone, dostarczyły je dobrowolnie, chyba że wyraziły zgodę na ich udostępnianie;
  6. stan środowiska, którego informacja dotyczy, w szczególności przez ujawnienie ostoi lub siedliska roślin, zwierząt i grzybów objętych ochroną gatunkową;
  7. ochronę informacji o wartości handlowej, w tym danych technologicznych, dostarczonych przez osoby trzecie i objętych tajemnicą przedsiębiorstwa, jeżeli osoby te złożyły wniosek o wyłączenie tych informacji z udostępniania, zawierający szczegółowe uzasadnienie dotyczące możliwości pogorszenia ich pozycji konkurencyjnej;
  8. obronność i bezpieczeństwo państwa;
  9. bezpieczeństwo publiczne;
  10. ochronę tajemnicy statystycznej przewidzianą przepisami o statystyce publicznej.

Władze publiczne mogą odmówić udostępnienia informacji o środowisku i jego ochronie, jeżeli:

  1. wymagałoby to dostarczenia dokumentów lub danych będących w trakcie opracowywania;
  2. wymagałoby to dostarczenia dokumentów lub danych przeznaczonych do wewnętrznego komunikowania się;
  3. wniosek jest w sposób oczywisty niemożliwy do zrealizowania;
  4. wniosek jest sformułowany w sposób zbyt ogólny.

Odmowa udostępnienia informacji o środowisku i jego ochronie oraz sposób w jaki się od niej odwołać

Odmowa udostępnienia informacji o środowisku i jego ochronie następuje w formie decyzji.

Od decyzji Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska o odmowie udostępnienia informacji o środowisku i jego ochronie oraz umorzeniu postępowania o udostępnienie informacji, można złożyć wniosek o ponowne rozpoznanie sprawy przez GIOŚ, w terminie 14 dni od dnia doręczenia decyzji.

W trakcie biegu terminu do wniesienia ww. wniosku Wnioskodawca może zrzec się prawa do wystąpienia z wnioskiem o ponowne rozpatrzenie sprawy. Wówczas decyzja staje się ostateczna i prawomocna (tzn. podlega natychmiastowemu wykonaniu) i brak jest możliwości zaskarżenia decyzji do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego.
Zamiast tego Wnioskodawca może skierować do Wojewódzkiego Sądu Administracyjnego w Warszawie, za pośrednictwem Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska, skargę na decyzję w terminie 30 dni od dnia jej doręczenia, bez skorzystania z prawa skierowania wniosku o ponowne rozpatrzenie sprawy.

Wpis od skargi wynosi 200 zł.

Istnieje możliwość ubiegania się o zwolnienie od kosztów albo przyznanie prawa pomocy w trybie i na zasadach określonych w art. 243-262 ustawy z dnia 30 sierpnia 2002 r. – Prawo o postępowaniu przed sądami administracyjnymi (Dz. U. z 2022 r. poz. 329, z późn. zm.) oraz na podstawie rozporządzenia Rady Ministrów z dnia 19 sierpnia 2015 r. w sprawie określenia wzoru i sposobu udostępniania urzędowego formularza wniosku o przyznanie prawa pomocy w postępowaniu przed sądami administracyjnymi oraz sposobu dokumentowania stanu majątkowego, dochodów lub stanu rodzinnego wnioskodawcy (Dz. U. poz. 1257, z późn. zm.).

W przypadku wniosku o udostępnienie informacji o aktualnym stanie jakości powierza na wskazanym obszarze (tło substancji), na dedykowanej stronie pod poniższym adresem dostępne są wzory wniosków, które należy przesłać do właściwego terytorialnie Regionalnego Wydziału Monitoringu Środowiska Głównego Inspektoratu Ochrony Środowiska.

 

Logo Biuletynu Informacji Publicznej
Informacje o publikacji dokumentu
Pierwsza publikacja:
14.10.2022 13:33 Michał Nurzyński
Wytwarzający/ Odpowiadający:
Monika Skolniak/Michał Nurzyński
Tytuł Wersja Dane zmiany / publikacji
Dostęp do informacji o środowisku i jego ochronie 1.0 14.10.2022 13:33 Michał Nurzyński

Aby uzyskać archiwalną wersję należy skontaktować się z Redakcją BIP

{"register":{"columns":[]}}