W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Ośrodek Zamiejscowy Szczecin

UWAGA !!!

COVID-19 awaryjna procedura wstępnego przedstawiania skanów świadectw połowowych (dokument w załączeniu)

Informacje podstawowe dla importerów i podmiotów ich obsługujących

W dniu 01 stycznia 2010 r. weszły w życie unijne przepisy dotyczące zapobiegania połowom nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym. Nakładają one szereg obowiązków na ww. podmioty, zgodnie z rozporządzeniem podstawowym:

Rozporządzenie Rady (WE) nr 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r. ustanawiające wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania, zmieniające rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1936/2001 i (WE) nr 601/2004 oraz uchylające rozporządzenia (WE) nr 1093/94 i (WE) nr 1447/1999 (dokument w załączeniu)

oraz przepisem wykonawczym:

Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1010/2009 z dnia 22 października 2009 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1005/2008 ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania (dokument w załączeniu)

Szereg porad praktycznych zawiera „Podręcznik nt. praktycznego stosowania rozporządzenia 1005/2008”. Ponadto ważne informacje zawarte są w następujących przepisach UE:

  • Wykaz Państw Trzecich, z których możliwy jest import produktów rybołówstwa – stan na 14.05.2018 r.
  • Wykaz portów UE wyznaczonych dla importu produktów rybołówstwa – stan na 03.02.2018 r. (dokument w załączeniu)
  • Rozporządzenie Komisji (UE) nr 202/2011 z dnia 01 marca 2011 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (WE) nr 1005/2008 w zakresie definicji produktów rybołówstwa oraz zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 1010/2009 w zakresie wzorów formularzy uprzedniego powiadomienia, poziomów referencyjnych dla inspekcji w portach oraz uznanych systemów dokumentacji połowowej w regionalnych organizacjach ds. rybołówstwa (dokument w załączeniu)

Wyjaśnienia, uzupełnienia i szczegółowe informacje dotyczące przepisów można znaleźć na dedykowanej stronie Komisji Europejskiej [europa.eu].

Przepisy krajowe, których nieprzestrzeganie grozi sankcjami administracyjnymi:

  • Ustawa z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 2020 r. poz. 277 ze zm.) (dokument w załączeniu))
  • Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o organizacji rynku rybnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1489 ze zm.)  (dokument w załączeniu)

Agenci (maklerzy) okrętowi zobowiązani są do dokonywania pisemnych zgłoszeń przewidzianych w § 16.3 Zarządzenia Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie „Przepisy Portowe” (dokument w załączeniu) z zastrzeżeniem, że adresatem przekazywanych informacji jest obecnie Ośrodek Zamiejscowy w Szczecinie Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Słupsku.

Uwaga: przekazywanie informacji jest obowiązkowe również w odniesieniu do statków rybackich (w tym statków towarowych przystosowanych do przewozu produktów rybołówstwa) zgłaszających przybycie do portów polskich w celach innych niż na wyładunek (remonty, bunkrowanie, po zaopatrzenie, na wymianę załogi).

Przywóz produktów rybołówstwa drogą morską przez porty Szczecin i Świnoujście.[1]

Zasady postępowania dotyczące obiegu świadectw połowowych pomiędzy importerami produktów rybołówstwa, Ośrodkiem Zamiejscowym w Szczecinie[2] Głównego Inspektoratu Rybołówstwa Morskiego w Słupsku (dalej – „Ośrodek Zamiejscowy”) i organami celnymi w celu ich weryfikacji i objęcia procedurą celną.

  1. Przedstawianie w oryginale świadectwa połowowego w celu przeprowadzenia procedury weryfikacyjnej i dokonania zgłoszenia celnego w Oddziałach Celnych IC w Szczecinie (art. 62b ustawy z dnia 5 grudnia 2008 r. o organizacji rynku rybnego, tekst jednolity w Dz. U. z 2021 r. poz.678)
    1. Zatwierdzone przez organ państwa bandery (pole 9) świadectwo połowowe po uzupełnieniu przez importera pola 11 – „Deklaracja przywozowa” przedstawiane jest w Ośrodku Zamiejscowym celem przeprowadzenia jego weryfikacji. Importer (zgłaszający) informuje wyznaczonego pracownika Ośrodka Zamiejscowego o planowanym miejscu złożenia zgłoszenia celnego. W przypadku dysponowania przez importera tylko kopią świadectwa połowowego, której towarzyszy uwiarygodnione urzędowo oświadczenie zakładu przetwórczego umiejscowionego w innym kraju trzecim niż państwo bandery statku dokonującego połowów organizmów morskich wymienionych w świadectwie połowowym, importer przedkłada w Ośrodku Zamiejscowym oryginał takiego oświadczenia i czytelną kopię świadectwa połowowego, na której importer lub upoważniony przez niego agent dokonuje wymaganych wpisów.
    2. W Ośrodku Zamiejscowym wykonuje się czynności sprawdzające  wymagane przed wydaniem zgody na przywóz. Po akceptacji i dokonaniu właściwych adnotacji w polu 12 – „Kontrola przywozu”, Ośrodek Zamiejscowy sporządza kopię świadectwa połowowego (egzemplarz dla importera). Oryginał świadectwa połowowego lub, gdy ma to zastosowanie – kopia świadectwa połowowego wraz z oryginałem oświadczenia, o którym mowa w pkt 1 - pozostają w posiadaniu Ośrodka Zamiejscowego, gdzie są przechowywane przez wymagany przepisami okres czasu.

       3. Ośrodek Zamiejscowy przekazuje skan oryginału świadectwa połowowego z dokonanymi adnotacjami zgodnie z procedurą  określoną w pkt II.2, używając skrzynek poczty elektronicznej zgodnie z cz. IV i V.

  2. Przesyłanie drogą elektroniczną świadectwa połowowego w celu przeprowadzenia procedury weryfikacyjnej i dokonania zgłoszenia celnego w Oddziałach Celnych IC w Szczecinie (tylko dla dokumentów z tych krajów trzecich, które stosują na mocy porozumienia o współpracy z Unią Europejską wyłącznie cyfrowy dokument świadectwa połowowego i udostępniają możliwość sprawdzenia go przez Internet).
    1. Zatwierdzone przez organ państwa bandery (pole 9) cyfrowe świadectwo połowowe lub – gdy ma to zastosowanie – również uznane przez administrację kraju trzeciego oświadczenie, o którym mowa w cz. I pkt 1, po wydrukowaniu i uzupełnieniu przez importera na świadectwie pola 11 – „Deklaracja przywozowa”, a następnie po zeskanowaniu, przesyłane są pocztą elektroniczną do Ośrodka Zamiejscowego celem sprawdzenia i podjęcia decyzji o zezwoleniu na przywóz, o braku zgody na przywóz lub o wszczęcia procedury weryfikacji w państwem bandery niezbędnej dla zajęcia ostatecznego stanowiska w sprawie. Ponadto importer (zgłaszający) informuje w jakim oddziale celnym będzie obejmował produkty rybołówstwa procedurą celną. W przypadku obejmowania procedurami celnymi produktów rybołówstwa objętych jednym świadectwem w różnych oddziałach celnych, importer wskazuje ilości i rodzaje produktów jakie odpowiednio będą obejmowane procedurami w danym oddziale celnym.

      2. Po dokonaniu właściwych adnotacji w polu 12 – „Kontrola przywozu”, Ośrodek Zamiejscowy wykonuje skan świadectwa połowowego i przesyła go drogą elektroniczną importerowi (zgłaszającemu) oraz równocześnie do oddziału celnego wskazanego przez importera, zgodnie z cz. IV i V. Dokument stanowiący podstawę do wykonania odsyłanego skanu jest przechowywany przez pracownika Ośrodka Zamiejscowego zgodnie z art. 62b pkt 5 ww. ustawy o organizacji rynku rybnego.

  3. Procedura Single Window

     1.  W związku z uruchomieniem obsługi wniosków o akceptację świadectw połowowych na platformie usług elektronicznych skarbowo-celnych (PUESC) importerzy mają możliwość korzystania z tej formy składania świadectw połowowych jako alternatywnej dla wcześniej opisanych procedur. Informacje o ustaleniu miejsca i czasu ewentualnej kontroli towaru przez służby Ośrodka Zamiejscowego oraz o rozstrzygnięciu w sprawie są przekazywane również drogą elektroniczną.

  4. Adres poczty elektronicznej Ośrodka Zamiejscowego w Szczecinie. Korespondencja dotycząca potwierdzania świadectw połowowych powinna być kierowana równolegle na niżej wskazane adresy e-mail:
  5. Adresy poczty elektronicznej portowych Oddziałów Celnych Izby Celnej w Szczecinie.
Adresy poczty elektornicznej
Nazwa oddziału celnego Adres poczty elektronicznej
OC Nabrzeże Łasztownia oc.lasztownia@szc.mofnet.gov.pl
OC w Świnoujściu oc.swinoujscie@szc.mofnet.gov.pl
OC w Szczecinie oc.szczecin@szc.mofnet.gov.pl
OC w Kołobrzegu oc.kolobrzeg@szc.mofnet.gov.pl

Informacje dodatkowe

W przypadku pytań, na które nie znajdą Państwo odpowiedzi na tej stronie lub stronie KE, prosimy o kontakt:

Godziny pracy biura Ośrodka Zamiejscowego w Szczecinie: 07:00 – 15:00.

Przyjmowanie interesantów w sprawach związanych z rozpatrywaniem świadectw połowowych:
poniedziałek – piątek, w godz. 08:00 – 14:30.

[1] W przypadku przywozu środkami transportu innymi niż statki (przez lądowe przejścia graniczne) świadectwa połowowe należy przedstawiać do odprawy w Departamencie Rybołówstwa Ministerstwa Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej niezależnie od tego, że miejscem odprawy celnej jest Szczecin czy Świnoujście.

[2] Siedziba Ośrodka Zamiejscowego znajduje się pod adresem: ul. Storrady-Świętosławy 1A lok. 301, 71-602 Szczecin.

Materiały

COVID-19 awaryjna procedura wstępnego przedstawiania skanów świadectw połowowych
C19​_awaryjna​_procedura​_wstepnego​_przedstawiania​_skanow​_swiadectw​_polowowych​_(1).docx 0.05MB
Rozporządzenie Rady (WE) nr 1005/2008 z dnia 29 września 2008 r. ustanawiające wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania, zmieniające rozporządzenia (EWG) nr 2847/93, (WE) nr 1936/2001 i (WE) nr 601/2004 oraz uchylające rozporządzenia (WE) nr 1093/94 i (WE) nr 1447/1999
CELEX​_02008R1005-20110309​_PL​_TXT.pdf 1.09MB
Rozporządzenie Komisji (WE) nr 1010/2009 z dnia 22 października 2009 r. ustanawiające szczegółowe zasady wykonania rozporządzenia Rady (WE) nr 1005/2008 ustanawiającego wspólnotowy system zapobiegania nielegalnym, nieraportowanym i nieuregulowanym połowom oraz ich powstrzymywania i eliminowania
CELEX​_02009R1010-20130917​_PL​_TXT.pdf 7.34MB
Wykaz portów UE wyznaczonych dla importu produktów rybołówstwa – stan na 03.02.2018 r.
CELEX​_52018XC0203(02)​_PL​_TXT.pdf 0.32MB
Rozporządzenie Komisji (UE) nr 202/2011 z dnia 01 marca 2011 r. zmieniające załącznik I do rozporządzenia Rady (WE) nr 1005/2008 w zakresie definicji produktów rybołówstwa oraz zmieniające rozporządzenie Komisji (WE) nr 1010/2009 w zakresie wzorów formularzy uprzedniego powiadomienia, poziomów referencyjnych dla inspekcji w portach oraz uznanych systemów dokumentacji połowowej w regionalnych organizacjach ds. rybołówstwa
CELEX​_32011R0202​_PL​_TXT.pdf 0.86MB
Ustawa z dnia 19 grudnia 2014 r. o rybołówstwie morskim (Dz. U. z 2020 r. poz. 277 ze zm.)
D20150222Lj.pdf 0.81MB
Ustawa z dnia 5 grudnia 2008 r. o organizacji rynku rybnego (Dz. U. z 2019 r. poz. 1489 ze zm.)
D20110168Lj.pdf 0.61MB
Zarządzenia Dyrektora Urzędu Morskiego w Szczecinie „Przepisy Portowe”
Zarz​_3​_2013.pdf 1.38MB
{"register":{"columns":[]}}