W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Zasady naboru w Głównym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego

Niniejsze  zasady   dotyczą   procesu   naboru   pracowników   w   Głównym Inspektoracie Rybołówstwa Morskiego w Słupsku, zwanym dalej „Inspektoratem”, na stanowiska w  korpusie służby cywilnej,  z wyłączeniem wyższych stanowisk w służbie cywilnej.

Procedura naboru nie ma zastosowania w przypadku przeniesienia członka korpusu służby cywilnej w trybie przewidzianym ustawą o służbie cywilnej lub zmiany zakresu obowiązków pracownika na właściwe dla innej komórki organizacyjnej - tzw. rekrutacji wewnętrznej.

Proces  naboru  pracowników  w  Inspektoracie  jest  organizowany  zgodnie  z  przepisami ustawy z dnia 21 listopada 2008 r. o służbie cywilnej (Dz. U. z 2024 r. poz. 409), zwanej dalej „Ustawą”, przepisami Kodeksu pracy, w tym w szczególności z podstawowymi zasadami prawa pracy, m.in. dotyczącymi zapewnienia równego traktowania w zatrudnieniu, w tym równego traktowania kobiet i mężczyzn, zakazu dyskryminacji oraz ogólnie stosowanymi zasadami zarządzania zasobami ludzkimi.

 

Zgodnie z art. 4 Ustawy, w służbie cywilnej może być zatrudniona osoba, która:

  • jest  obywatelem polskim (z zastrzeżeniem określonym w art. 5 Ustawy);
  • jest obywatelem Unii Europejskiej lub obywatelem państwa, którego obywatelom na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa Unii Europejskiej przysługuje prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej, lub posiada ważną Kartę Polaka;
  • korzysta z pełni praw publicznych;
  • nie była skazana prawomocnym wyrokiem za umyślne przestępstwo lub umyślne przestępstwo skarbowe;
  • posiada kwalifikacje wymagane na dane stanowisko pracy;
  • cieszy się nieposzlakowaną opinią.

 

W służbie cywilnej nie może być zatrudniona osoba, która w okresie od dnia 22 lipca 1944 r. do dnia 31 lipca 1990 r. pracowała lub pełniła służbę w organach bezpieczeństwa państwa lub była współpracownikiem tych organów w rozumieniu przepisów ustawy z dnia 18 października 2006 r. o ujawnianiu informacji o dokumentach organów bezpieczeństwa państwa z lat 1944-1990 oraz treści tych dokumentów (Dz. U. z 2023 r. poz. 342, 497, 1195 i 1872).

Każdy obywatel ma prawo do informacji o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej, a nabór do służby cywilnej jest otwarty oraz  konkurencyjny.

Dyrektor  Generalny, upowszechniając informację o wolnych stanowiskach pracy, wskazuje za zgodą Szefa Służby Cywilnej, stanowiska o które, poza obywatelami polskimi mogą ubiegać się obywatele Unii Europejskiej oraz obywatele innych państw, którym na podstawie umów międzynarodowych lub przepisów prawa wspólnotowego przysługuje prawo podjęcia zatrudnienia na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej.

Przed podjęciem decyzji o rozpoczęciu naboru Dyrektor Generalny w ramach optymalizacji zatrudnienia dokonuje analizy możliwości przeprowadzenia tzw. rekrutacji wewnętrznej spośród zatrudnionych w Inspektoracie pracowników, członków korpusu służby cywilnej.

W przypadku podjęcia decyzji o konieczności przeprowadzenia procedury naboru zewnętrznego, Dyrektor Generalny zatwierdza wniosek o wszczęcie naboru złożony przez kierownika komórki organizacyjnej Inspektoratu.

Pracownik komórki kadrowej sporządza projekt ogłoszenia na podstawie opisu stanowiska pracy o symbolu wskazanym we wniosku o wszczęcie naboru.
 

Dyrektor Generalny wykonując obowiązek upowszechniania informacji o wolnych stanowiskach pracy w służbie cywilnej zapewnia umieszczenie ogłoszenia o naborze:

  • w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
  • na stronie internetowej Inspektoratu,  która pełni funkcję Biuletynu Informacji Publicznej, pod adresem https://girm.gov.pl/ w  zakładce – Praca, na tablicy ogłoszeń w siedzibie Inspektoratu.


Osoby, które decydują się wziąć udział w naborze  składają lub przesyłają  dokumenty  na adres:

Główny Inspektorat Rybołówstwa Morskiego

ul. Jana Pawła II 1/735

76-200 Słupsk

Dokumenty aplikacyjne przyjmowane są w formie pisemnej w terminie podanym w ogłoszeniu o naborze na wolne stanowisko pracy. Dokumenty składane poza terminem określonym w ogłoszeniu nie są przyjmowane.

Dokumenty aplikacyjne kierowane drogą elektroniczną, z wyjątkiem dokumentów opatrzonych podpisem elektronicznym zweryfikowanym za pomocą ważnego certyfikatu (zgodnie z ustawą z dnia 5 września 2016 r. o usługach zaufania oraz identyfikacji elektronicznej -t.j. Dz.U. z 2021 r. poz. 1797) nie są przyjmowane.


Termin do składania dokumentów, każdorazowo określony w ogłoszeniu o naborze, nie może być krótszy niż 10 dni, a dla ogłoszenia o naborze w celu zastępstwa nieobecnego członka korpusu służby cywilnej – 5 dni od dnia opublikowania tego ogłoszenia w Biuletynie KPRM.

W celu prawidłowego  przeprowadzenia  naboru  kandydatów  do  korpusu  służby  cywilnej w Inspektoracie realizowane jest postępowanie kwalifikacyjne z zastosowaniem metod i technik selekcji.


Dyrektor Generalny powołuje Komisję w skład której wchodzą:

  • zastępca Głównego Inspektora  – Przewodniczący Komisji,
  • pracownik Biura Finansowo-Kadrowego,
  • Dyrektor Biura lub z-ca Dyrektora ośrodka zamiejscowego, w którym ma być zatrudniony kandydat albo inna wyznaczona przez Dyrektora Generalnego osoba z tej komórki, w której ma być zatrudniony kandydat.


Podział zadań w ramach prac Komisji przeprowadzającej nabór ustala Przewodniczący Komisji.

W celu zapewnienia bezstronności i przejrzystości naboru członkowie Komisji zobowiązani są do złożenia oświadczenia o zachowaniu bezstronności, a także do zachowania w tajemnicy uzyskanych w trakcie naboru informacji o kandydatach.

Zadaniem Komisji jest wyłonienie spośród osób, które złożyły oferty pracy, nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów, spełniających wymagania niezbędne oraz w największym stopniu spełniających wymagania dodatkowe na wolne stanowiska pracy w Inspektoracie, których przedstawia Dyrektorowi Generalnemu celem zatrudnienia wybranego kandydata.

Wymagania formalne spełniają te oferty, które zostaną nadesłane w terminie  określonym w ogłoszeniu (decyduje data wpływu do urzędu), zawierają komplet własnoręcznie podpisanych oświadczeń,  jak  również  dokumenty  potwierdzające  wymagany   poziom  wykształcenia  lub doświadczenia zawodowego.

Nabór kandydatów na wolne stanowiska pracy w Inspektoracie odbywa się w kolejnych etapach, obejmujących:

  • ogłoszenie naboru, a następnie sporządzenie wykazu kandydatów, którzy złożyli dokumenty w trakcie jego trwania;
  • zakwalifikowanie przez członków Komisji do dalszych etapów naboru osób, których dokumenty spełniają wymagania  formalne  i  niezbędne  określone  w  ogłoszeniu  oraz zawiadomienie kandydatów o zakwalifikowaniu do drugiego etapu naboru,
  • poinformowanie osób przystępujących do drugiego etapu o zasadach kwalifikacji do poszczególnych etapów postępowania, możliwej do uzyskania maksymalnej ilości punktów z testów bądź innej formy sprawdzenia wiedzy,
  • uzyskanie od kandydatów podpisanych własnoręcznie oświadczeń o wyrażeniu zgody na przeprowadzenie testu kompetencji (w przypadku naboru, w którym stosuje się takie narzędzie),
  • przeprowadzenie testów z zakresu wymagań niezbędnych zawartych  w  ogłoszeniu oraz przeliczenie otrzymanych wyników z zastosowaniem wskaźników ważności (wag) opracowanych dla każdego stanowiska pracy występującego w Inspektoracie (uwzględniających zakres działania poszczególnych komórek organizacyjnych, cel istnienia stanowisk pracy oraz zakres kompetencji niezbędnych na stanowiskach).
  • ocena aplikacji kandydatów pod kątem spełniania wymagań dodatkowych określonych w ogłoszeniu o naborze oraz zakwalifikowanie do rozmowy indywidualnej 5 kandydatów,  którzy  osiągnęli  podczas  sprawdzianu  wiedzy  lub  umiejętności i kompetencji największą łączną liczbę punktów oraz w największym stopniu spełnili wymagania dodatkowe,
  • wyznaczenie       terminów       spotkań z kandydatami zakwalifikowanymi do rozmów indywidualnych,
  • przeprowadzenie rozmów z kandydatami i dokonanie ich  oceny,
  • dokonanie ostatecznej kwalifikacji kandydatów.

Pracownik Biura Finansowo-Kadrowego informuje kandydatów za pomocą  poczty elektronicznej lub telefonicznie o terminie i miejscu przeprowadzenia kolejnych etapów selekcji kandydatów- co najmniej na 3 dni kalendarzowe przed wyznaczonym terminem kolejnego etapu naboru oraz o wynikach uzyskanych w poszczególnych etapach selekcji kandydatów.

Po   zakończeniu  postępowania  Komisja przedkłada  Dyrektorowi Generalnemu   protokół z przeprowadzonego naboru wraz z kompletem dokumentacji zgromadzonej w czasie jego trwania, a dotyczącej nie więcej niż pięciu najlepszych kandydatów wraz ze wskazaniem kandydatów  niepełnosprawnych,  jeżeli   wskaźnik   zatrudnienia   osób   niepełnosprawnych w  Inspektoracie,  w  miesiącu  poprzedzającym  datę   upublicznienia   ogłoszenia   o   naborze  jest niższy niż 6% .


Ostatecznego wyboru kandydata do zatrudnienia na wolne stanowisko pracy dokonuje Dyrektor Generalny.
Jeżeli jednak w gronie pięciu najlepszych kandydatów znajdzie się osoba niepełnosprawna, pierwszeństwo w zatrudnieniu przysługuje tej osobie.

Po przeprowadzonym naborze Dyrektor Generalny niezwłocznie upowszechnia informację o jego wyniku umieszczając ją:

  • w Biuletynie Informacji Publicznej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów,
  • na tablicy ogłoszeń w siedzibie Inspektoratu,
  • na stronie internetowej Inspektoratu  pod  adresem   https://girm.gov.pl/ w  zakładce Dodatkowe informacje  – Praca.

Informacja o wyniku naboru zawiera :

  • nazwę i adres urzędu,
  • określenie stanowiska pracy,
  • imię i nazwisko wybranego kandydata oraz jego miejsce zamieszkania w rozumieniu przepisów Kodeksu cywilnego.

Oferty kandydatów, którzy nie zażądali zwrotu dokumentów złożonych w związku z naborem są niszczone po zakończeniu procedury naboru, nie wcześniej niż po upływie 3 miesięcy od dnia nawiązania stosunku pracy z osobami wybranymi w danym naborze.

Jeżeli w ciągu 3 miesięcy od dnia nawiązania stosunku pracy z osobą wyłonioną w drodze naboru zaistnieje konieczność ponownego obsadzenia tego samego stanowiska pracy, Dyrektor Generalny może zatrudnić  na  tym samym stanowisku  inną osobę spośród  kandydatów wymienionych  w Protokole tego naboru.

{"register":{"columns":[]}}