Informacje dotyczące dokonywania zmian w powiadomieniu o wprowadzeniu po raz pierwszy do obrotu
18.12.2024
Kiedy korekta powiadomienia jest możliwa, a kiedy należy złożyć nowe powiadomienie?
Ze względu na konieczność odróżnienia produktów o podobnej charakterystyce, w sytuacji, gdy w odniesieniu do zgłoszonego już powiadomieniem środka spożywczego nastąpiły zmiany, konieczne może być złożenie nowego powiadomienia.
W przypadku, kiedy doszło do całkowitej zmiany: substancji czynnych produktu, nazwy produktu, kwalifikacji przyjętej przez podmiot działający na rynku spożywczym oraz innych parametrów produktu mogących powodować zmianę jego właściwości fizjologicznych, odżywczych lub przeznaczenia konieczne jest złożenie nowego powiadomienia.
Natomiast zmiany dokonywane przez podmiot działający na rynku spożywczym w odniesieniu do zgłoszonego już powiadomieniem środka spożywczego, takie jak: techniczne zmiany w oznakowaniu środków spożywczych (np. zmiana kolorystyki, układu informacji, zmiana oświadczeń żywieniowych), zmiany dotyczące substancji, które nie wpływają na wartość odżywczą, działanie produktu i jego kwalifikację (np.: dodatki do żywności, aromaty), zmiany wynikające z konieczności dostosowania składu/oznakowania do zmian w przepisach prawa żywnościowego, jeśli nie skutkuje to koniecznością zmiany kwalifikacji środka spożywczego, nie wymagają składania nowego powiadomienia.
Co należy zrobić, aby dokonać korekty formularza powiadomienia?
W celu umożliwienia edycji powiadomień, podmiot odpowiedzialny jest proszony o złożenie do Głównego Inspektoratu Sanitarnego podpisanego przez osobę upoważnioną wniosku z prośbą o korektę powiadomień. Przedmiotowy wniosek powinien zawierać następujące informacje: nazwa produktu oraz numer powiadomienia, którego dot. korekta; rodzaj zaistniałego błędu (np. literówka w nazwie produktu, niepoprawna etykieta produktu itp.), wskazane prawidłowe dane, które powinny znaleźć się w powiadomieniu oraz/lub poprawną etykietę produktu. Wniosek o korektę należy przesłać (w przypadku podpisu cyfrowego) na adres: inspektorat@sanepid.gov.pl lub na adres korespondencyjny siedziby Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
Informacja o rozpatrzeniu wniosku o udostępnieniu możliwości korekty zostaje przesyłana drogą pisemną wraz ze wskazówkami jak należy takiej korekty dokonać.