100-lecie służby cywilnej
17.02.2022
Dokładnie sto lat temu, 17 lutego 1922 r., uchwalono ustawę o państwowej służbie cywilnej. Akt ten był odpowiedzią na jedno z największych wyzwań, przed którym stanęła Polska po odzyskaniu niepodległości w 1918 r. Było nim zbudowanie jednolitej administracji publicznej i scalenie ziem polskich w jedno, sprawnie zarządzane Państwo.
Służba cywilna dzisiaj
Nadrzędnym celem służby cywilnej jest zapewnienie sprawnego funkcjonowania administracji rządowej.
Służba cywilna to przede wszystkim ludzie. Zatrudnionych w niej jest blisko 118 tysięcy członków korpusu służby cywilnej, wykonujących pracę w 1830 urzędach na terenie całej Polski. Wśród pracowników i urzędników 71% stanowią kobiety, a 29% mężczyźni.
Zadania służby cywilnej
Zadania służby cywilnej są różnorodne i dotyczą niemal wszystkich dziedzin życia. Najważniejsze z nich to budowa nowoczesnego państwa, wzrost efektywności działania jego organów i zadowolenie społeczeństwa.
Więcej informacji
Zachęcamy do odwiedzenia strony internetowej poświęconej 100-leciu służby cywilnej, na której dowiedzą się Państwo więcej na temat samej służby, jej zadań i historii. Na stronie będą publikowane informacje o wydarzeniach przygotowanych w związku z rocznicą, zdjęcia oraz ciekawe materiały archiwalne.
Pracuj z nami dla Polski
Główny Inspektorat Sanitarny również włączył się w obchody setnej rocznicy utworzenia służby cywilnej. Z tej okazji powstał film , w którym możemy towarzyszyć kilkorgu pracownikom GIS w ich codziennej pracy i dowiedzieć się jak wygląda praca w urzędzie.
Wszystkich chętnych zapraszamy do dołączenia do grona pracowników służby cywilnej! Bieżące oferty pracy znajdują się na stronie internetowej Kancelarii Prezesa Rady Ministrów.