COVID-19
COVID-19 to choroba zakaźna, w której przebiegu dochodzi do zakażenia dróg oddechowych przez SARS-CoV-2 należącego do rodziny koronawirusów (Coronaviridae). Wszystkie poznane dotąd koronawirusy powodujące zakażenia u ludzi są wirusami, które wywołują objawy ze strony układu oddechowego, bardzo rzadko ze strony innych układów i narządów. Do 2019 roku poznano 6 wirusów powodujących zakażenia u ludzi. Cztery z nich (229E, OC43, NL63, HKU1) są przyczyną przeziębienia o łagodnym przebiegu. Dwa pozostałe (wirusy SARS i MERS) mogą prowadzić do zagrażającej życiu ostrej niewydolności oddechowej. SARS-CoV-2 jest wirusem odpowiedzialnym za epidemię zakażeń układu oddechowego, która rozpoczęła się w Wuhan, w Chinach w grudniu 2019 roku.
Drogi zakażenia
Do większości zakażeń SARS-CoV-2 u ludzi dochodzi przede wszystkim drogą kropelkową. Oznacza to, że u osoby zdrowej może dojść do zakażenia przez bliski kontakt z chorymi. Transmisja koronawirusa odbywa się wówczas przez drobne kropelki z dróg oddechowych. Gdy chory kaszle, kicha, mówi i wydycha powietrze, patogeny są wdychane przez osoby znajdujące się w pobliżu. Drugi możliwy sposób przeniesienia się infekcji to dotknięcie powierzchni lub przedmiotu, na których znajduje się wirus (czyli np. ślina osoby chorej), a następnie dotknięcie swoich ust, nosa lub oczu. Bezpośredni kontakt z osobą zakażoną jest główną drogą przenoszenia się SARS-CoV-2.
Objawy
COVID-19 może objawiać się podobnie jak zwykłe przeziębienie lub grypa. Najczęstszymi objawami są: gorączka, kaszel, ogólne osłabienie lub zmęczenie, zmiana lub utrata smaku lub węchu, ból gardła, ból głowy, bóle mięśni, czy biegunka. U niektórych osób COVID-19 przebiega bezobjawowo. W cięższych przypadkach wywołuje powikłania takie jak zapalenie płuc czy niewydolność oddechowa powodując trudności z oddychaniem lub duszności, dezorientację, czy ból w klatce piersiowej.
Nasilenie objawów choroby może znacznie się różnić u poszczególnych osób. Dlatego w każdej, nawet łagodnej infekcji konieczna może być wizyta u lekarza i wykonanie testu.
Leczenie
Chorzy na COVID-19 otrzymują leczenie, które ma na celu łagodzenie objawów (tj. leczenie objawowe, wspomagające). Część chorych, u których przebieg choroby jest ciężki, może wymagać hospitalizacji lub intensywnej opieki medycznej, a niekiedy nawet wspomagania funkcji życiowych.
Zapobieganie
Najskuteczniejszym sposobem zapobiegania COVID-19 jest szczepienie. U osób zaszczepionych prawdopodobieństwo ciężkiego przebiegu choroby lub konieczności hospitalizacji jest niższe.
Częste mycie rąk wodą z mydłem lub stosowanie środków dezynfekcyjnych na bazie alkoholu także pomaga zapobiegać przenoszeniu wirusa z rąk do organizmu przez oczy, nos lub usta.
Szczepienie
Zalecenia dotyczące szczepień są opracowywane przez Ministerstwo Zdrowia i dostępne na stronie Komunikaty - Ministerstwo Zdrowia.
Materiały
Centrum e-Zdrowia: Raport o ostrych infekcjach układu oddechowegoRaport zakażeń koronawirusem (SARS-CoV-2)