W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Informacja dla osób podróżujących do Ugandy nt. gorączki Ebola

13.02.2025

Komunikat dla podróżujących (nr 16)

Jaka jest sytuacja epidemiologiczna?

30 stycznia 2025 r. potwierdzono zakażenie wirusem Ebola (wirus Sudan) u 32- letniego mężczyzny zatrudnionego jako pielęgniarz w Mulago National Referral Hospital w stolicy kraju - Kampali, u którego wystąpiły objawy wskazujące na gorączkę krwotoczną (m.in. wysoka gorączka, ból w klatce piersiowej, duszność, krwawienia). Trwa dochodzenie epidemiologiczne, w tym ustalanie osób, które miały kontakt z chorym.

W ocenie ECDC ryzyko zawleczenia wirusa Ebola do Europy jest niskie, jednak nie można tej sytuacji całkowicie wykluczyć. Ze względu na odnotowanie zachorowania u osoby będącej pielęgniarzem, szczególną ostrożność powinny zachorować osoby korzystające z opieki medycznej w Kampali.

Czym jest gorączka Ebola?

Gorączka wywołana wirusem  Ebola (dawniej gorączka krwotoczna Ebola) jest poważną, często śmiertelną chorobą dotykającą ludzi i inne zwierzęta naczelne. Wirus występuje w dwóch wariantach –  Zair oraz Sudan. Oba są chorobotwórcze dla człowieka. Dotychczas częściej odnotowywano ogniska choroby wywołane wariantem Zair.

Wirus został opisany po raz pierwszy w 1967 roku. Rezerwuarem wirusa są gatunki dzikich zwierząt żyjących w Afryce (np. nietoperze owocożerne, jeżozwierze i zwierzęta naczelne inne niż człowiek).

Wirusem można się zakazić poprzez bezpośredni kontakt z krwią lub innymi płynami ustrojowymi osoby chorej oraz kontakt z powierzchniami i przedmiotami zanieczyszczonymi materiałem biologicznym pochodzącym od osoby chorej (np. ubrania, pościel). Przeniesienie wirusa następuje także przez kontakt z chorym/padłym zwierzęciem (zwykle w czasie bezpośredniego kontaktu ze zwierzęciem lub jego płynami ustrojowymi, podczas obróbki tusz upolowanych zwierząt czy spożycia surowego lub niedogotowanego mięsa dzikich zwierząt w Afryce).

Okres wylegania choroby wynosi od 2 do 21 dni, średnio 7-11. Osoba zarażona wirusem Ebola jest zakaźna w momencie pojawienia się objawów. Początek jest zazwyczaj nagły, z niespecyficznymi objawami grypopodobnymi, takimi jak wysoka gorączka, silny ból głowy, gardła, dreszcze i złe samopoczucie. Następnie po kilku dniach pojawiają się wymioty, biegunka, wysypka. W ciężkich przypadkach może rozwinąć się niewydolność wielonarządowa i krwawienia z różnych narządów.

Nie istnieje leczenie przyczynowe tej choroby ani nie jest dostępna powszechnie szczepionka.

Zalecania dla osób podróżujących do krajów objętych epidemią gorączki Ebola:

 

  • unikaj kontaktu z osobami wykazującymi objawy (takie jak gorączka, wymioty, biegunka lub krwawienie) lub kontaktu z materiałami i powierzchniami zanieczyszczonymi płynami ustrojowymi osób zakażonych
  • unikaj przygodnych kontaktów płciowych (wirus może szerzyć się także drogą kontaktów płciowych), a w przypadku podjęcia takiego ryzyka stosuj zabezpieczenia
  • unikaj kontaktu ze zwłokami osób zakażonych i procesem pochówku
  • przestrzegaj zasad higieny rąk (np. myj ręce z użyciem mydła lub roztworów alkoholowych)
  • unikaj odwiedzania placówek służby zdrowia na obszarach dotkniętych epidemią, w przypadku gdy twoja wizyta nie dotyczy pilnych kwestii
  • unikaj siedlisk, w których mogą przebywać nietoperze, takich jak jaskinie/ kopalnie/schrony, a także wszelkich form bliskiego kontaktu z dzikimi zwierzętami, zarówno żywymi, jak i martwymi
  • unikaj dotykania (obróbki) i spożywania jakiegokolwiek rodzaju surowego mięsa pochodzącego z dzikich zwierząt
  • dokładne myj i obieraj warzywa oraz owoce przed ich spożyciem
  • zachowaj ostrożność, stosuj się do ściśle do poleceń miejscowych służb
  • w razie zachorowania w trakcie pobytu należy natychmiast poprosić o pomoc lekarską
  • w razie wystąpienia niepokojących objawów po powrocie z podróży zgłoś się do lekarza i poinformuj o przebytej podróży
  • osoby podróżujące w tereny ogniska Ebola, u których występują objawy gorączki krwotocznej, powinny być niezwłocznie izolowane do czasu wykluczenia zakażenia.

Źródła informacji:

WHO

ECDC

Informacje dla podrozujacych

Gorączka krwotoczna Ebola