W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Kupowanie żywności do własnych opakowań przyniesionych przez klientów

kubki

Przepisy prawa żywnościowego nie wprowadzają zakazu pakowania oraz sprzedawania żywności do opakowań (wielokrotnego użytku) przyniesionych przez klientów. Jednak ostateczna decyzja w tej sprawie należy do przedsiębiorcy, który jest odpowiedzialny za sprzedawany produkt. Przedsiębiorca nie może ponosić odpowiedzialności za stan higieniczny prywatnych opakowań przyniesionych przez klientów, nie ma również wpływu na warunki w jakich konsumenci przechowują opakowania do żywności oraz same środki spożywcze. W przypadku dopuszczania takiej możliwości przez sprzedającego, kupujący powinien mieć świadomość, że dany podmiot nie ponosi odpowiedzialności za ewentualny negatywny wpływ opakowań własnych klientów na zakupioną żywność, standardowo sprzedawaną w opakowaniach oferowanych przez sprzedającego.

Opakowania, które będą używane do pakowania żywności np. w sklepie spożywczym, muszą być czyste, suche i niezanieczyszczone pozostałościami poprzedniej zawartości. Muszą też spełniać wymagania określone dla materiałów i wyrobów przeznaczonych do kontaktu z żywnością. Wszystkie opakowania, które mogą być stosowane do żywności, są oznakowane informacją „do kontaktu z żywnością” lub poniższym symbolem:

Kieliszek i widelec - ikona

Wymagania higieniczne dla  przedsiębiorców branży spożywczej

Przepisy[1] nakładają na przedsiębiorców określone obowiązki, jednakże nie regulują szczegółowo kwestii wymagań higienicznych, a pozostawia dużą swobodę w ich spełnianiu – określają kryteria, które muszą być spełnione, aby został osiągnięty cel, jakim jest bezpieczeństwo żywności. Przepisy nie odnoszą się do tak szczegółowych kwestii, jak kupowanie żywności do własnych opakowań klientów.

Na każdym etapie produkcji, przetwarzania i dystrybucji żywność musi być chroniona przed zanieczyszczeniem, które może spowodować, że stanie się niezdatna do spożycia przez ludzi, szkodliwa dla zdrowia lub zanieczyszczona w taki sposób, że byłoby nierozsądnie oczekiwać, iż zostanie w tym stanie skonsumowana. Przedsiębiorca ma zapewnić, aby sprzedawana żywność była bezpieczna, a stosowane opakowania nie spowodowały jej zanieczyszczenia. 

{"register":{"columns":[]}}