Komunikat w związku z grypą u ludzi wywołaną przez wirusy ptasiej grypy
Co to jest „ptasia grypa”
- Ptasia grypa jest powszechnym terminem używanym w odniesieniu do wielu rodzajów wirusów grypy, które zwykle zarażają wyłącznie ptaki, w tym drób lub inne zwierzęta, z możliwością zakażenia także człowieka.
- Grypa u ptaków jest dość powszechna. Większość szczepów ptasiej grypy jest stosunkowo nieszkodliwa dla swoich naturalnych ptasich żywicieli i nie zaraża ludzi, wirusy te nazywane są nisko zjadliwymi wirusami ptasiej grypy (LPAIV).
- LPAIV może mutować do wysoce zjadliwego wirusa ptasiej grypy (HPAIV), który jest niezwykle zakaźną chorobą ogólnoustrojową, która powoduje wysoką śmiertelność u ptactwa.
- HPAIV powodują wybuchy epidemii w fermach drobiu w z wysokimi wskaźnikami zachorowalności i śmiertelności u chorego drobiu. Przykładami takich ptasiej grypy są A(H5N8), A(H7N7).
- HPAI, a szczególnie A(H5N1), są szeroko rozpowszechnione wśród ptactwa dzikiego w Europie.
- HPAI krążą wśród ptactwa na kontynentach europejskim, azjatyckim, amerykański oraz afrykańskim, w 2023 r. dotarły też do Antarktyki.
- W ostatnich latach narasta problem identyfikacji zakażeń A(H5N1) u dzikich ssaków.
- Niektóre HPAIV powodują poważną chorobę u ludzi.
Dlaczego obawiamy się wybuchów ptasiej grypy
Wirusy ptasiej grypy stanowią dwa rodzaje zagrożeń dla ludzi:
- ryzyko, że wirus ptasiej grypy może przenieść się z ptaków na ludzi i spowodować ciężką chorobę u ludzi. Ryzyko przeniesienia jest wyższe na obszarach, gdzie ludzie i ptaki domowe przebywają blisko siebie lub w zawodach narażonych na kontakt z zarażonymi ptakami, np. podczas operacji uboju, lekarze weterynarii,
- wirusy grypy ewoluują i mogą zwiększać ryzyko przeniesienia na człowieka poprzez nabywanie mutacji w genomie (lub poprzez wymianę segmentów genomu między różnymi podtypami wirusów również z różnych gatunków (reasortacja)), które sprzyjają adaptacji do ssaków,
- istnieją zatem dwie formy ryzyka dla zdrowia ludzi spowodowane przez wirusy ptasiej grypy: infekcja rodzimą postacią wirusa ptasiej grypy oraz możliwość pojawienia się nowych szczepów pandemicznych bezpośrednio z wirusów ptasich lub z ich rekombinacji z ludźmi lub innymi wirusami zwierzęcymi,
- na chwilę obecną brak zmian genetycznych umożliwiających przeskok międzygatunkowy wirusów grypy ptaków w sekwencji ptaki-ssaki-człowiek, ale rosnąca liczba przypadków A(H5N1) wśród ssaków - biologicznie bliżej ludzi niż ptaki - budzi obawy, że niektóre ssaki staną się dogodnymi gospodarzami dla reasortacji zmiennych genetycznie odzwierzęcych wirusów grypy, co może prowadzić do powstawania nowych wariantów o potencjalne epidemicznym i pandemicznym.
Jak rozprzestrzenia się ptasia grypa
- Wirusy ptasiej grypy mogą być przenoszone bezpośrednio z dzikiego ptactwa na drób domowy lub pośrednio, np. przez skażony materiał. Wirus przenosi się bezpośrednio z ptaka na ptaka drogą powietrzną lub pośrednio, poprzez zanieczyszczenie materiału, piór lub paszy kałem. Duże ilości wirusa są wydzielane w ptasich odchodach. Zanieczyszczony sprzęt, pojazdy, pasza, klatki lub odzież – zwłaszcza buty – mogą przenosić wirusa między gospodarstwami. Stwierdzono także możliwość rozprzestrzeniania się skażonych cząstek pyłu za pośrednictwem wiatru z jednej farmy na drugą, w bliskiej odległości.
- Wirus może być również przenoszony mechanicznie przez inne zwierzęta, takie jak gryzonie. W Azji tak zwane „mokre” targi lub targi żywych ptaków, na których sprzedaje się żywe ptaki, mogą być kolejnym źródłem rozprzestrzeniania się i mieszania różnych wirusów między gatunkami ptaków.
- Ludzie zakażają się przez bliski kontakt z zarażonymi ptakami, ich płynami ustrojowymi. Ptaki wydalają wirus grypy z kałem i dlatego kontakt z ptasimi odchodami jest również możliwą drogą transmisji.
Jak ciężka jest choroba u ludzi wywoływana przez wirusy ptasiej grypy
- Większość wirusów ptasiej grypy nie powoduje chorób u ludzi lub powoduje jedynie łagodne choroby, takie jak gorączka lub zapalenie spojówek.
- Wiadomo, że kilka wirusów ptasiej grypy powoduje ciężką chorobę ze śmiertelnością u ludzi, w szczególności: A(H5N1), A(H5N6) i A(H7N9) ze śmiertelnością do 50%.
Sytuacja epidemiologiczna wirusów ptasiej grypy
Informacje są dostępne na stronach:
- Światowej Organizacji Zdrowia (WHO).
- Europejskiego Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC),
- Europejskiej Agencji Bezpieczeństwa Żywności (EFSA).
Ocena ryzyka ECDC i WHO
- Zakażenia u ludzi nadal są bardzo rzadkie, w wyniku bezpośredniego kontaktu z martwym/chorym ptactwem/albo zanieczyszczonym środowiskiem.
- Nie odnotowano przypadków zakażeń grypą ptaków na terenie UE/EOG.
- Jak dotąd nie odnotowano transmisji wtórnej z człowieka na człowieka.
- Ryzyko zakażenia dla populacji ogólnej ocenia się jako niskie.
- Ryzyko zakażenia dla osób zawodowo czy w inny sposób mających kontakt ze zwierzętami (drobiem, dzikim ptactwem) ocenia się jako niskie do umiarkowanego.
WHO oraz ECDC rekomendują regularne szczepienie się przeciwko grypie sezonowej co może przynieść korzyści i zmniejszyć ryzyko reasortacji wszelkich, w tym odzwierzęcych, wirusów grypy w organizmie człowieka oraz może uchronić przed ciężkim przebiegiem zakażenia.
Zalecenia dla osób podróżujących w rejony, gdzie potwierdzono przypadki zachorowań na grypę ptaków u ludzi LUB osób mających kontakt ze zwierzętami
W celu zmniejszenia ryzyka zakażenia zaleca się:
- przestrzeganie zasad higieny osobistej, szczególnie mycie rąk przed spożywaniem pokarmów, po wyjściu z toalety, po kichaniu itp.,
- unikanie bliskiego kontaktu z osobami chorymi,
- przestrzeganie higieny kaszlu i kichania, w tym, w czasie kaszlu lub kichania zakrycie ust i nosa chusteczką oraz natychmiastowe wyrzucenie zużytej chusteczki bezpośrednio po użyciu (gdy nie jest to możliwe należy kasłać lub kichać w zgięcie łokcia)
- unikanie kontaktu ze zwierzętami, w tym z martwymi i potencjalnie zarażonymi dzikimi ptakami lub drobiem,
- unikanie wizyt na targach żywych ptaków i podobnych miejscach o dużej koncentracji ptaków, zwłaszcza na obszarach dotkniętych chorobą
- spożywanie tylko żywności poddanej właściwej obróbce termicznej (gotowanej, pieczonej, duszonej, dobrze wysmażonej);
- stosowanie się do zaleceń miejscowych służb sanitarnych oraz lekarzy
- w przypadku narażenia zawodowego należy stosować środki ochrony osobistej, aby zminimalizować bezpośrednie narażenie.
Informacje w związku z przypadkami grypy ptaków u ludzi
Informacji należy szukać na stronach internetowych organizacji:
- Światowa Organizacja Zdrowia,
- Europejskie Centrum ds. Zapobiegania i Kontroli Chorób (ECDC),
- Centers for Disease Control and Prevention USA (CDC USA).
Informacje dotyczące bezpieczeństwa w czasie podróży znajdują się na stronie Ministerstwa Spraw Zagranicznych „Odyseusz” oraz „Informacja dla podróżujących”, a także w aplikacji MSZ na smartfony „Polak za granicą”.
Informacja opracowana na podstawie aktualnych serwisów WHO i ECDC.