Możliwość używania w oznakowaniu środków spożywczych skrótów (np.: RWS, NRV lub RI) dla referencyjnych wartości spożycia
Informacje na temat żywności muszą być rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia dla konsumenta[1].
Informacja o ilości witamin i składników mineralnych w produkcie zadeklarowana w informacji o wartości odżywczej musi być także wyrażona jako wartość procentowa referencyjnych wartości spożycia[2]. Jako wartość procentowa referencyjnych wartości spożycia może być także wyrażona wartość energetyczna i ilość składników odżywczych[3].
Ponadto w Zawiadomieniu Komisji w sprawie pytań i odpowiedzi dotyczących stosowania rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności w odpowiedzi na pytanie dotyczące możliwości stosowania na etykietach żywności skrótu RWS w odniesieniu do referencyjnych wartości spożycia (pkt 3.4.2.) wskazano, że skrót ten można stosować, pod warunkiem że jest on rozwinięty na opakowaniu i konsument może łatwo znaleźć to rozwinięcie.
Mając na uwadze ww. przepisy i wytyczne, stosowanie skrótu w odniesieniu do referencyjnych wartości spożycia (RWS) jest możliwe. Najwłaściwszym do stosowania w języku polskim skrótem jest RWS.
Jednakże, ze względu na zamieszczenie w angielskiej wersji językowej rozporządzenia (UE) nr 1169/2011 skrótu NRV dla tych samych wartości, które w polskiej wersji językowej określono jako referencyjne wartości spożycia, możliwe jest zastosowanie w oznakowaniu środków spożywczych wprowadzanych do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej również skrótu „NRV” (od Nutrient Reference Values) lub „RI” (od Reference Intake), zwłaszcza jeśli informacje w ich oznakowaniu podawane są w kilku językach urzędowych Unii Europejskiej. W każdym przypadku należy jednak pamiętać o zamieszczeniu łatwego do zrozumienia (obowiązkowo w języku polskim) wyjaśnienia, co skrót ten oznacza. Takie wyjaśnienie powinno być wtedy umieszczone w widocznym dla konsumenta miejscu w sposób wyraźnie czytelny.
Podstawa prawna
[1] Zgodnie z przepisami art. 7 rozporządzenia Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności, zmiany rozporządzeń Parlamentu Europejskiego i Rady (WE) nr 1924/2006 i (WE) nr 1925/2006 oraz uchylenia dyrektywy Komisji 87/250/EWG, dyrektywy Rady 90/496/EWG, dyrektywy Komisji 1999/10/WE, dyrektywy 2000/13/WE Parlamentu Europejskiego i Rady, dyrektyw Komisji 2002/67/WE i 2008/5/WE oraz rozporządzenia Komisji (WE) nr 608/2004,
[2] art. 32 ust. 3 ww. rozporządzenia
[3] art. 32 ust. 4 ww. rozporządzenia