Oznakowanie, prezentacja i reklama
Etykietowanie tych środków spożywczych musi być zgodne z ustawą z dnia 25 sierpnia 2006 r. o bezpieczeństwie żywności i żywienia (t.j. Dz. U. z 2022 r. poz. 2132), w szczególności środki spożywcze wprowadzane do obrotu na terytorium Rzeczypospolitej Polskiej muszą być oznakowane w języku polskim.
Ogólne, lecz bardzo ważne wymagania odnoszące się do znakowania żywności, mające zastosowanie do ww. kategorii środków spożywczych określono w rozporządzeniu Parlamentu Europejskiego i Rady (UE) nr 1169/2011 z dnia 25 października 2011 r. w sprawie przekazywania konsumentom informacji na temat żywności (Dz. Urz. UE L 304 z 22.11.2011 r. , z późn. zm.).
Informacje na temat żywności muszą:
- być rzetelne, jasne i łatwe do zrozumienia dla konsumenta.
Informacje na temat żywności nie mogą:
- wprowadzać w błąd, w szczególności co do właściwości środka spożywczego, a w szczególności:
- co do jego charakteru, tożsamości, właściwości, składu, ilości, trwałości, kraju lub miejsca pochodzenia, metod wytwarzania lub produkcji,
- przez przypisywanie środkowi spożywczemu działania lub właściwości, których on nie posiada,
- przez sugerowanie, że środek spożywczy ma szczególne właściwości, gdy w rzeczywistości wszystkie podobne środki spożywcze mają takie właściwości, zwłaszcza przez szczególne podkreślanie obecności lub braku określonych składników lub składników odżywczych,
- przez sugerowanie poprzez wygląd, opis lub prezentacje graficzne, że chodzi o określony środek spożywczy lub składnik, mimo że w rzeczywistości komponent lub składnik naturalnie obecny lub zwykle stosowany w danym środku spożywczym został zastąpiony innym komponentem lub innym składnikiem - przypisywać jakiemukolwiek środkowi spożywczemu właściwości zapobiegania chorobom, lub leczenia chorób ludzi bądź też odwoływać się do takich właściwości.
Powyższe wymagania mają również zastosowanie do reklamy oraz prezentacji środków spożywczych, w szczególności kształtu, wyglądu lub opakowania, zastosowania materiałów opakowaniowych, sposobu ustawienia lub otoczenia, w jakim są pokazywane.
Poszczególne ww. kategorie żywności, tj. suplementy diety, żywność wzbogacona, żywność dla określonych grup muszą też spełniać dodatkowo wymagania określone w odpowiednich przepisach szczegółowych.
Dodatkowe informacje na temat znakowania żywności można znaleźć na stronie Komisji Europejskiej: https://ec.europa.eu/food/safety/labelling_nutrition_en