Stanowisko Konsultanta Krajowego w dziedzinie Zdrowia Publicznego w sprawie podjęcia dyskusji na temat przyjęcia regulacji zmierzających do ograniczenia spożycia produktów wysokosłodzonych, w tym napojów
Częstość występowania otyłości wzrasta na całym świecie. Obecnie ponad 1,9 miliarda ludzi po 18 roku życia ma nadmierną masę ciała (średnio 39%), z czego aż 650 mln stanowią osoby otyłe (13% populacji). Dodatkowo, 18% dzieci w wieku 5-19 lat ma nadwagę, a 7% jest otyłych. Również w Polsce skala problemu nadwagi i otyłości jest bardzo duża. 3 na 5 dorosłych Polaków ma nadwagę, a co czwarty jest otyłych. Z kolei dzieci zaliczane są od kilku lat do najszybciej tyjących w Europie.
Wśród czynników sprzyjających rozwojowi otyłości wymienia się niewłaściwy styl życia, w tym nieprawidłowe nawyki żywieniowe np. spożywanie między posiłkami przekąsek i napojów o dużej zawartości cukru. Stanowią one źródło nadmiarowych kalorii, a tym samym czynnik kontrybuujący do epidemii otyłości. Wskazuje się zatem na potrzebę, aby spożycie napojów wzbogacanych w cukier uległo maksymalnemu ograniczeniu.
Dlatego też głos zabrał Krajowy Konsultant w dziedzinie Zdrowia Publicznego – Jarosław Pinkas – wydając stanowisko w sprawie podjęcia dyskusji na temat przyjęcia regulacji zmierzających do ograniczenia spożycia produktów wysokosłodzonych, w tym napojów.
Materiały
StanowiskoKonsultanta_Krajowego_w_dziedzinie_Zdrowia_PublicznegoStanowiskoKonsultanta_Krajowego_w_dziedzinie_Zdrowia_Publicznego.pdf 0.40MB