Szczepienia przeciw RSV bezpłatne dla kobiet w ciąży i osób w wieku 65+
14.04.2025
Wirus RSV stanowi poważne zagrożenie dla niemowląt oraz osób starszych, szczególnie tych z chorobami przewlekłymi. Najskuteczniejszą metodą ochrony jest szczepienie.
Szczepionka przeciw RSV jest bezpłatna dla kobiet w ciąży, aby chronić niemowlęta, oraz dla osób starszych w wieku 65+. Jest również dostępna z 50% odpłatnością dla osób w wieku 60+.
Co to jest RSV?
RSV (respiratory syncytial virus) czyli syncytialny wirus oddechowy należy do grupy wirusów wywołujących zakażenia dróg oddechowych człowieka (pneumowirusów). Nazwa pochodzi od specyficznego namnażania się wirusa w komórkach układu oddechowego. Zakażone sąsiednie komórki zlewają się w duże struktury (tzw. syncytia).
RSV powoduje sezonowe zakażenia dróg oddechowych, szczególnie groźne dla niemowląt i dzieci <2. rż. Nie istnieje przyczynowe leczenie zakażenia RSV. Nasilenie się dolegliwości, szczególnie u najmłodszych dzieci, wymaga leczenia w szpitalu.
RSV może rozprzestrzeniać się, gdy osoba zakażona kaszle lub kicha, poprzez bezpośredni kontakt z kimś, kto ma RSV lub dotykając zanieczyszczonej powierzchni. Zwykle u osób dorosłych RSV wywołuje objawy przypominające przeziębienie. Jednak w przypadku niemowląt, małych dzieci, osób starszych i osób z chorobami współistniejącymi, w tym z astmą, cukrzycą i chorobami układu krążenia, wirus ten może prowadzić do poważnych zakażeń dróg oddechowych.
Metody profilaktyki
Obecnie u dzieci z grup zwiększonego ryzyka ciężkiego zakażenia RSV stosuje się profilaktykę bierną, czyli podaje się gotowe przeciwciała. Trzeba jednak pamiętać, że dzieci zdrowe, urodzone o czasie, które nie mają zagwarantowanej specjalnej profilaktyki, również są narażone na ciężki przebieg zakażenia RSV. Zakażenie tym patogenem dotyka niemal 90% dzieci do drugiego roku życia i odpowiada za 20% wszystkich ostrych infekcji dróg oddechowych. W Polsce w 2024 roku odnotowano aż 38 500 hospitalizacji z powodu RSV, z czego niemal połowę stanowiły dzieci do 2. roku życia.
Do metod profilaktyki nieswoistej zaliczyć można:
- dokładne mycie rąk przed kontaktem i po kontakcie z chorym
- izolację dziecka od zakażonych domowników (strategia kokonowa)
- w przypadku choroby opiekuna – zakładanie maseczek w czasie karmienia i pielęgnacji dziecka
- unikanie ekspozycji dziecka na dym tytoniowy
- wietrzenie pomieszczeń
- unikanie zatłoczonych miejsc
- karmienie piersią.
Jednak najskuteczniejszą metodą profilaktyki i istotnym krokiem w ograniczeniu liczby przypadków ciężkich zakażeń jest profilaktyka w postaci szczepień.
Szczepienia w ciąży
W ciąży można bezpiecznie podawać szczepionki inaktywowane (zabite). Zaleca się szczepienie przeciw grypie, przeciw krztuścowi, szczepionką przeciw błonicy, tężcowi i krztuścowi, przeciw RSV, przeciw Covid-19 (zgodnie z zaleceniami w danym sezonie). Inne szczepionki zabite mogą być podawane w szczególnie uzasadnionych sytuacjach narażenia na zakażenie.
Więcej o skuteczności szczepionek przeciw RSV na:
https://szczepienia.pzh.gov.pl/co-wiemy-o-nowych-szczepionkach-przeciw-rsv/
Szczepienie w aptekach
Pamiętaj, że możesz skorzystać z darmowych szczepień nie tylko w swojej przychodni, ale również w aptekach, które podpisały umowę z NFZ.
Jak znaleźć aptekę w której mogę się zaszczepić?
Źródła: