Wizyta studyjna TAIEX w GIS
26.11.2024
26 listopada rozpoczęła się wizyta studyjna przedstawicieli Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów w Polsce, zrealizowana w ramach unijnego instrumentu TAIEX. Jej celem jest ocena ryzyka wystąpienia i rozprzestrzeniania się chorób niezakaźnych wśród ludności kraju, do których dochodzi w wyniku przenoszenia drogą wodną, w szczególności spowodowanych zanieczyszczeniem wody pitnej azotanami pochodzącymi ze źródeł rolniczych.
Spotkanie w GIS otworzył Sekretarz Stanu w Ministerstwie Zdrowia Wojciech Konieczny i zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego dr n. o zdr. Izabela Kucharska.
Bezpieczeństwo wody jako ważny element zdrowia publicznego
Wiceminister Wojciech Konieczny podkreślił, że zapewnienie bezpieczeństwa zdrowotnego wody wymaga ciągłej pracy i zmian organizacyjnych i legislacyjnych – przede wszystkim przed wstąpieniem do Unii Europejskiej, ale też w krajach członkowskich. Zapewnił o współpracy Państwowej Inspekcji Sanitarnej z urzędami ukraińskimi dla wspólnego bezpieczeństwa zdrowotnego.
Zastępczyni Głównego Inspektora Sanitarnego, dr n. o zdr. Izabela Kucharska przedstawiła zadania Państwowej Inspekcji Sanitarnej: - Dzisiaj mówimy o działaniach Państwowej Inspekcji Sanitarnej w zakresie nadzoru nad bezpieczeństwem zdrowotnym wody, ale zakres działań inspekcji jest znacznie szerszy. Zajmujemy się każdym aspektem zdrowia publicznego, a nasza struktura organizacyjna pozwala dotrzeć do każdego obywatela kraju.
Główny Inspektor Sanitarny, dr n. med. Paweł Grzesiowski omówił zagrożenie methemoglobinemią w związku z zanieczyszczeniami. – Bezpieczeństwo wody jest niezwykle istotne dla wielu aspektów zdrowia publicznego –
podkreślił.
O zagrożeniach, nadzorze, dobrych praktykach i regulacjach prawnych mówili także eksperci z:
- Departamentu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Człowieka w Środowisku Głównego Inspektoratu Sanitarnego
- Państwowej Służby Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów
- Zakładu Bezpieczeństwa Zdrowotnego Środowiska Narodowego Instytutu Zdrowia Publicznego PZH – Państwowego Instytutu Badawczego
- Ministerstwa Rolnictwa i Rozwoju Wsi
- Ministerstwa Infrastruktury.
Wizyta została zorganizowana we współpracy z Państwową Służbą Ukrainy ds. Bezpieczeństwa Żywności i Ochrony Konsumentów i Departamentem Bezpieczeństwa Zdrowotnego Człowieka w Środowisku Głównego Inspektoratu Sanitarnego.
W kolejnych dniach uczestnicy wizyty studyjnej odwiedzą Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Białym stoku oraz Wojewódzką Stację Sanitarno-Epidemiologiczną w Lublinie. Tam będą mogli zapoznać się z praktyką w zapewnianiu bezpieczeństwa wody w stacjach.
TAIEX
TAIEX (instrument pomocy technicznej i wymiany informacji) to instrument rozwoju instytucjonalnego w UE, zarządzany przez Dyrekcję Generalną Komisji Europejskiej ds. Europejskiej Polityki Sąsiedztwa i Negocjacji w sprawie Rozszerzenia (DG NEAR).
TAIEX ma na celu zapewnianie krótkoterminowego wsparcia organom administracji publicznej w wyjątkowym trybie wzajemnego wsparcia. Eksperci TAIEX działający jako wolontariusze z administracji publicznej państw członkowskich UE dzielą się doświadczeniem z innymi członkami administracji publicznej odnośnie do stosowania prawa unijnego.
TAIEX stanowi połączenie następujących elementów:
- centralnych administracji publicznych,
- organów ścigania oraz organów sądowych,
- parlamentów oraz urzędników państwowych,
- przedstawicieli partnerów społecznych, związków zawodowych oraz stowarzyszeń pracodawców.
Trzy główne formy wsparcia są następujące:
- warsztaty,
- misje eksperckie,
- wizyty studyjne.