W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

Woda do spożycia przez ludzi. Kompendium

krany

Celem kompendium dotyczącego jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, jest przybliżenie zagadnień z zakresu bezpieczeństwa zdrowotnego wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi. Niniejsze opracowanie zostało zaktualizowane w związku z dynamicznie zmieniającymi się przepisami.

Dotychczasowe opracowania dotyczące aspektów związanych z jakością wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi, wydane przez Główny Inspektorat Sanitarny, zostały przekazane w grudniu 2017 r. do organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej oraz w maju 2018 r., za pośrednictwem organów Państwowej Inspekcji Sanitarnej, do gmin.

Zapewnienie konsumentom wody przeznaczonej do spożycia w odpowiedniej ilości i odpowiedniej jakości jest jednym z podstawowych zadań państwa realizowanym na szczeblu administracji samorządowej (zaspokajanie zbiorowych potrzeb wspólnoty, w tym zaopatrzenie w wodę przeznaczoną do spożycia przez ludzi, należy do zadań własnych gminy) oraz administracji rządowej (przygotowanie norm prawnych, sprawowanie nadzoru). Obowiązki gminy w powyższym zakresie wynikają zarówno z ustawy z dnia 8 marca 1990 r. o samorządzie gminnym, jak i ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbioro-wym odprowadzaniu ścieków.

Kwestie dotyczące bezpieczeństwa zdrowotnego wody zostały uregulowane w prawodawstwie wspólnotowym, w związku z zasadą swobodnego przepływu osób, towarów, świadczenia usług i implementowane do prawa polskiego m.in. przepisami rozporządzenia Ministra Zdrowia z dnia 7 grudnia 2017 r. w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Niniejsza publikacja jest, w głównej mierze, dedykowana wodociągom prowadzącym zbiorowe zaopatrzenie w wodę, których w Polsce jest około 8 700*, w tym ponad 90% z nich stanowią małe wodociągi (dysponujące zróżnicowanymi zasobami kadrowymi) - produkujące do 1000 m3 wody na dobę. Jak wynika z Informacji dotychczas przedstawianych przez Najwyższą Izbę Kontroli** działania podejmowane przez podmioty dostarczające wodę w ramach zbiorowego zaopatrzenia nie były wystarczające, aby zagwarantować mieszkańcom nieprzerwane dostawy wody w dostatecznej ilości, pod wystarczającym ciśnieniem oraz o odpowiedniej jakości. Kompendium zawiera także informacje, które mogą okazać się przydatne dla odbiorców usług.

 

* Zgodnie z danymi Głównego Inspektoratu Sanitarnego

** https://www.nik.gov.pl/kontrole/P/17/048

https://www.nik.gov.pl/kontrole/P/17/107/LZG

https://www.nik.gov.pl/kontrole/ P/15/110/LZG

Materiały

Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi. Kompendium
Woda-przeznaczona-do-spozycia​_WP.pdf 5.90MB
Woda przeznaczona do spożycia przez ludzi. Kompendium - wersja dostępna cyfrowo
Woda​_przeznaczona​_do​_spożycia​_przez​_ludzi​_Kompendium​_-​_wersja​_dostępna​_cyfrowo.docx 0.11MB
{"register":{"columns":[]}}