Wymagania ogólne dla żywności genetycznie zmodyfikowanej
Żywność genetycznie zmodyfikowana, zgodnie z art. 4 rozporządzenia (WE) nr 1829/20003, nie może:
- wywierać szkodliwych skutków dla zdrowia ludzi, zwierząt lub środowiska naturalnego oraz wprowadzać konsumenta w błąd,
- zostać wprowadzona do obrotu do użytku spożywczego bez uzyskania zezwolenia Komisji Europejskiej,
- różnić się pod względem wartości odżywczej od swojego konwencjonalnego odpowiednika, tzn. niezmodyfikowanego genetycznie produktu spożywczego.
Żywność znajdująca się w Unijnym Rejestrze Genetycznie Zmodyfikowanej Żywności i Paszy może znajdować się na rynku Unii Europejskiej, w tym Polski, pod warunkiem, że jest oznakowana zgodnie z przepisami rozporządzenia (WE) nr 1829/2003 (szczegółowe informacje o znakowaniu żywności genetycznie zmodyfikowanej).
Obecnie na terenie UE w obrocie może znajdować się wyłącznie genetycznie zmodyfikowana bawełna, kukurydza, rzepak, soja i buraki cukrowe oraz pyłek z kukurydzy MON 810. Inne genetycznie zmodyfikowane produkty są w Unii niedozwolone.
Modyfikacje genetyczne, którym mogą podlegać ww. produkty są wymienione w Unijnym Rejestrze Genetycznie Zmodyfikowanej Żywności i Paszy, prowadzonym przez Komisję Europejską.
W uprawach na terenie UE można stosować tylko genetycznie zmodyfikowaną kukurydzę MON810 (międzynarodowego koncernu Monsanto). Niemniej jednak w Polsce obowiązuje zakaz uprawy ww. kukurydzy wydany rozporządzeniem Rady Ministrów z dnia 2 stycznia 2013 r. w sprawie zakazu stosowania materiału siewnego odmian kukurydzy MON 810.
Pozostałe genetycznie zmodyfikowane rośliny wymienione w rejestrze nie mogą być na terenie UE produkowane (uprawiane), ale mogą być importowane z państw trzecich.