W celu świadczenia usług na najwyższym poziomie stosujemy pliki cookies. Korzystanie z naszej witryny oznacza, że będą one zamieszczane w Państwa urządzeniu. W każdym momencie można dokonać zmiany ustawień Państwa przeglądarki. Zobacz politykę cookies.
Powrót

XIII kadencja Rady Sanitarno-Epidemiologicznej

03.10.2023

Sala konferencyjna, uczestnicy siedzą przy stołach ułożonych w prostokąt.

3 października 2023 r. Główny Inspektor Sanitarny wz. Krzysztof Saczka wręczył akty powołania członkom XIII kadencji Rady Sanitarno-Epidemiologicznej. Członkowie Rady są pracownikami nauki oraz osobami posiadającymi wybitne przygotowanie praktyczne z dziedziny sanitarno-epidemiologicznej.

Wkład, jaki wnoszą członkowie Rady Sanitarno-Epidemiologicznej w pracę Państwowej Inspekcji Sanitarnej, jest nieoceniony. Ich specjalistyczne opinie i merytoryczne doradztwo wspiera organy inspekcji w coraz bardziej skutecznym i efektywnym realizowaniu zadań z zakresu zdrowia publicznego – powiedział Krzysztof Saczka.

Rada Sanitarno-Epidemiologiczna

Rada Sanitarno-Epidemiologiczna jest organem doradczym i opiniodawczym Głównego Inspektora Sanitarnego w sprawach objętych zakresem działania Państwowej Inspekcji Sanitarnej. Jest powoływana na okres trzech lat.

Rada składa się z przewodniczącego, sekretarza i 15 członków, których powołuje i odwołuje minister zdrowia na wniosek Głównego Inspektora Sanitarnego. Jej członkowie są wybierani spośród pracowników nauki i osób posiadających wybitne przygotowanie praktyczne z dziedziny sanitarno-epidemiologicznej. W pracach Rady, na zaproszenie Głównego Inspektora Sanitarnego, uczestniczą przedstawiciele centralnych organów administracji rządowej, jednostek samorządu terytorialnego oraz związków zawodowych, organizacji pracodawców i organizacji społecznych statutowo zajmujących się problemami sanitarno-epidemiologicznymi.

Zespół do spraw Suplementów Diety

W ramach Rady tworzony jest Zespół do spraw Suplementów Diety. Do jego zadań należy:

  • opracowywanie pisemnych opinii w formie uchwał, dotyczących produktów wprowadzanych po raz pierwszy do obrotu, objętych powiadomieniem. Są to m.in. preparaty do początkowego żywienia niemowląt, środki spożywcze specjalnego przeznaczenia żywieniowego, suplementy diety i środki spożywcze, do których dodawane są witaminy, składniki mineralne lub inne substancje,
  • przygotowanie listy składników roślinnych z uwzględnieniem ich maksymalnych dawek w suplementach diety,
  • określanie maksymalnych dawek witamin i składników mineralnych w zalecanej dziennej porcji w suplementach diety, powyżej których wykazują one działanie lecznicze,
  • monitorowanie interakcji i działań niepożądanych suplementów diety.

Materiały

Skład XIII kadencji Rady Sanitarno-Epidemiologicznej
Skład​_XIII​_kadencji​_Rady​_Sanitarno-Epidemiologicznej.docx 0.01MB

Zdjęcia (6)

{"register":{"columns":[]}}