Zasady bezpiecznego korzystania z pojazdów publicznego transportu zbiorowego w trakcie epidemii SARS-CoV-2 w Polsce
02.07.2021
Główny Inspektorat Sanitarny, 01.07.2021 r.
Pasażer:
- Pasażer ma obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką w pojazdach publicznego transportu zbiorowego.
- Pasażer powinien zachować bezpieczny odstęp od innych pasażerów, jeśli ma taką możliwość, a jeśli nie, powinien unikać stania twarzą w twarz z innymi pasażerami.
Kierowca i obsługa pojazdu:
- Obsługa pojazdu ma obowiązek zasłaniania ust i nosa maseczką. Obowiązek nie dotyczy kierowcy pojazdu, który przebywa w wydzielonej w pojeździe kabinie, nie mając kontaktu z pasażerami i innymi pracownikami obsługi pojazdu.
- Kierujący pojazdem może nie wpuścić do pojazdu osoby bez zasłoniętych ust i nosa maseczką oraz wyprosić pasażera z pojazdu, który nie zasłania ust i nosa maseczką.
Przedsiębiorca - zadania:
- Regularne mycie i dezynfekcja powierzchni dotykowych w pojeździe podczas przerw w pracy pojazdu, nie mniej niż 2 razy dziennie. Personel podczas dezynfekcji musi stosować odpowiednie środki ochrony osobistej.
- W razie konieczności zwiększenie częstotliwości kursowania pojazdów w godzinach szczytu komunikacyjnego.
- W przypadku szkolnych przewozów autobusowych, zapewnienie środków do dezynfekcji rąk przy wejściu do pojazdu umożliwiające dezynfekcję przy wsiadaniu do pojazdu i jego opuszczaniu przez pasażerów.
- Zapewnienie dla pasażerów środków do dezynfekcji na terminalach, dworcach autobusowych, z których odjeżdżają i przyjeżdżają pojazdy komunikacji publicznej.
- Umieszczenie w pojeździe informacji dot. obowiązku zasłaniania ust i nosa maseczką, zalecenia dezynfekcji rąk po wyjściu z autobusu.
- W przypadku stosowania w pojeździe urządzeń wentylacyjno-klimatyzacyjnych, tzn. działających w systemie zapewniającym możliwość pracy bez stosowania powietrza pochodzącego z cyrkulacji powietrze zużyte wywiewane z wnętrza pojazdu powinno być,
w miarę możliwości, usuwane na zewnątrz, a do wnętrza nawiewane powinno być głównie uzdatnione powietrze świeże (atmosferyczne) z możliwie jak najmniejszym dodatkiem powietrza z systemu cyrkulacji. - Jeśli w pojeździe stosowane jest powietrze podlegające cyrkulacji, krążące w układzie zamkniętym, powinno podlegać filtracji z użyciem filtrów powietrza o oznaczeniach zgodnych z aktualną klasyfikacją filtrów i normami określającymi ich sprawność w zakresie redukcji liczby cząstek o określonej wielkości. Stosowanie powietrza z cyrkulacji jest dopuszczalne tylko w przypadku braku możliwości innych rozwiązań technicznych oraz ograniczone do niezbędnego minimum.
- W przypadku braku wentylacji lub klimatyzacji, pożądanym jest, aby wymiana powietrza w środkach transportu odbywała się poprzez pozostawienie otwartych okien i wywietrzników dachowych.
- W przypadku zagrożenia biologicznego (przejazd osoby chorej z wyraźnymi objawami choroby, krew i wymioty) konieczne jest natychmiastowe wycofanie pojazdów z eksploatacji do czasu dokładnego wyczyszczenia powierzchni i jej dezynfekcji.